Časté otázky o očkovaní proti covidu. Odpovedá lekár

Otázky o očkovaní proti covidu zodpovedal vedúci tímu Pracovnej zdravotnej služby a pracovný lekár Viliam Bršiak.

Boli vakcíny proti covidu vyvinuté príliš rýchlo?

Prvé očkovanie bolo vykonané v 19. storočí proti kravským kiahňam a proti besnote. Odvtedy metódy výroby vakcín nesmierne pokročili a po druhej svetovej vojne až doteraz boli vyvinuté desiatky vakcín proti najčastejším infekčným chorobám, ale aj proti vzácnym, najmä tropickým chorobám.

Moderná výroba vakcín trvá minimálne 60 rokov a v posledných 20 rokov sa ešte zdokonalila. Napríklad v minulosti sa vyskytovala alergia na vaječný bielok, alebo želatínu. Dnes sú vakcíny tak vysoko čisté, že toto riziko sa vyskytuje len minimálne a vo forme, ktorá neohrozuje život.

Princíp očkovania je založený na tom, že očkovacie látky učia imunitný systém ako vyrábať protilátky, ktoré zničia vírus.

Vývoj vakcín nového typu začal pred viac ako 20 rokmi a preto argument, že vznikli rýchlo, je lož. Na vývoji vakcín proti covidu sa podieľalo množstvo laboratórií a vedcov. Mali k dispozícii špičkové technológie súčasnosti.

Taktiež bolo k dispozícii množstvo dobrovoľníkov na testovanie. Najskôr Pfizer testovali na 44-tisíc dobrovoľníkoch a Modernu na 30-tisíc dobrovoľníkoch. Vakcíny, ktoré schválila medzinárodná lieková agentúra (EMA) sú bezpečné a ich vedľajšie účinky sú uvedené.

Aký je rozdiel medzi vektorovou a mRNA vakcínou? 

Vakcína mRNA  - Pfizer a Moderna - neobsahujú žiadny vírus, ani živý, ani oslabený, ani mŕtvy. Obsahujú len antigény z povrchu vírusu, ale žiadnu úplnú DNA, ktorá by mohla zásadne ovplyvniť dianie v ľudskom tele.

Táto bielkovina, antigén v očkovacej látke, je telu cudzia a imunitný sys

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.