Novinky o tretích dávkach vakcín. Čo ukazujú zistenia?

Veľkú polemiku vo vedeckej obci nedávno spustila masívna štúdia z Izraela, podľa ktorej tretia dávka vakcíny od Pfizeru môže zabrániť infekciám a závažným priebehom covidu u dospelých starších ako 60 rokov krátko po injekcii.

Výskum publikovaný v New England Journal of Medicine je pritom len najnovšou salvou v konflikte o tom, či sú pre zdravých dospelých potrebné posilňovacie dávky a či by sa im mali podávať, keď toľko ľudí vo svete ešte zostáva neočkovaných.

Zvýši ochranu len o niekoľko týždňov

Niekoľko nezávislých vedcov uviedlo, že kumulatívne údaje zatiaľ naznačujú, že posilňovače budú potrebovať iba starší dospelí a možno ani oni.

Odborníci uviedli, že očkovanie zostáva vo väčšine doteraz publikovaných štúdií silnou prevenciou pred ťažkým covidom a hospitalizáciou.

Vakcíny sa však zdajú ako menej účinné proti infekciám u ľudí všetkých vekových skupín, najmä u tých, ktorí sú vystavení vysoko nákazlivému variantu delta.

V novej štúdii izraelský tím zozbieral údaje o účinku posilňovacích injekcií na základe zdravotných záznamov viac ako 1,1 milióna ľudí starších ako 60 rokov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.