Vymysleli „odvykací smartfón“ pre závislých

Vyzerá to ako paródia, ale v skutočnosti ide o reálny projekt prezentovaný na výstave #Offline – Design for the (Good Old) Real World vo Viedni, ktorý sa možno čoskoro dostane aj do predaja. Vytvoril ho rakúsky dizajnér Klemens Schillinger v celkovo piatich podobách. Pomenoval ho Substitute Phone, v preklade náhradný mobil, píše iDNES.

V podstate ide o plastový obdĺžnik pripomínajúci svojím tvarom smartfóny, ktorý má namiesto obrazovky sériu guľôčok, cez ktoré môžete prechádzať prstami. Sú tu vyskladané zámerne tak, aby simulovali ťahy po displeji – vertikálne, horizontálne aj šikmo. Každý model má však iba jeden súbor guľôčok vyskladaný v danom smere.

​Myšlienka je jednoduchá, dostanete do rúk niečo s tvarom smartfónu, po čom môžete prechádzať prstami bez toho, aby ste skutočne zabíjali čas v nejakej aplikácii na mobile. Bohužiaľ, je potrebné si vybrať vždy jeden z piatich „modelov“, zatiaľ neexistuje žiadny univerzálny.

Hoci sa opísané „zariadenie“ zdá skôr ako vtip než reálna vec, Schillinger už pripravuje výrobu a predaj Substitute Phone na vlastných stránkach, kde si pre to zariadil sekciu internetového obchodu. Za koľko a kedy bude túto zvláštnu pomôcku na liečenie našich smartfónových závislostí predávať, bohužiaľ, netušíme.

Substitute Phone nám trochu pripomína jeden podobný projekt s názvom noPhone, ktorý bol podobný. Hoci sa tiež predával, išlo skrátka len o kus plastu v tvare telefónu, ktorý nič nevie a na nič neslúži.