Startup plánuje: Nahráme váš mozog na cloud. Ale zabije vás to

Cieľom amerického Startup Nectome je nahrať obsah mozgu, teda všetky jeho synapsie, do počítača. Kľúčovým problémom zatiaľ zostáva, že vás kvôli tomu najprv musí zabiť. Smrť zapríčiní samotný proces zachovania mozgu, píše Technet.cz.

Firmu Nectome založili dvaja vedeckí nadšenci z Massachusettského technologického inštitútu Michael McCann a Robert McIntyre a majú za sebou prvé úspechy. Mladému tandemu sa podarilo plne zachovať mozog králika, za čo získali ocenenie od Brain Preservation Foundation.

Ako sa im to podarilo? Proces zložito nazvaný kryoprezervácia stabilnými aldehydmi neznamená nič iné ako tzv. vitrifikáciu mozgu, teda jeho premenu na sklenený materiál. Dosiahnu toho tým, že do krvného riečišťa vypustia "mumifikovacie" chemikálie. Tie mozog a jeho synapsie zachovajú, zároveň tým ale spôsobia smrť.

Zatiaľ sa im minulý mesiac podarilo podobne prezervovať mozog zosnulej ženy, ku ktorému sa dostali dve hodiny po jej smrti. Vykonali tak prvú demonštráciu tejto techniky na ľudskom orgáne, ale počas šesťhodinového procesu sa niektoré synapsie kvôli odumieraniu nenávratne poškodili. Oživenie v počítači by preto v tomto prípade bolo nemožné.

Firma dokázala, že mozog už dokáže zachovať, zostáva otázka nahrania nervovej siete do počítača. "Veríme, že digitalizácia týchto informácií a znovuoživenie vedomia online sa stane počas tohto storočia realitou," píšu McCann a McIntyre na svojom webe.

To je však ďaleká budúcnosť, dvojica si vytýčila dosiahnuteľnejší cieľ. Do troch rokov chcú extrahovať a uchovať jeden bit z myšej pamäte. Ich plány si môžete prejsť tu.

Máte záujem? Nectome teraz ponúka túto zaujímavú službu za desaťtisíc dolárov, niekoľko záujemcov sa už prihlásilo. Upozorňuje však, že ide zatiaľ iba o archiváciu a digitalizácia pamäte je ešte ďaleko.

Startup sa podarilo vybrať na grantoch už milión dolárov, časť z nich z podnikateľského akcelerátora Y Combinator.