O vašej pôžičke možno rozhodne umelá inteligencia. Banky skúšajú AI

Strojové učenie a umelá inteligencia je obľúbená téma posledných rokov, hoci samotný princíp neurónových sietí už je minimálne tridsať rokov starý. Technologické firmy sa predháňajú v tom, ako rôzne formy strojového učenia implementujú do svojich služieb. Niekedy sú pritom podľa programátorov neurónové siete zbytočne zložitý prístup k problému, na ktorý by stačila obyčajná databáza.

Avšak vo svete finančných inštitúcií, kde sa počítajú predovšetkým skutočné zisky a úspory, sa strojové učenie a ďalšie technológie zvyčajne označované ako "umelá inteligencia" začínajú uplatňovať veľmi často.

Píše o tom správa sumarizujúca výskum vykonaný firmou Econsultancy a podporený firmou Adobe, informuje Technet.cz. Na základe odpovedí siedmich stoviek zástupcov finančných firiem možno povedať, že strojové učenie je obľúbenou novinkou aj na Wall Street. 61 percent firiem uviedlo, že buď strojové učenie už používa, alebo plánuje nasadiť v priebehu budúceho roka. Plánované zapojenie strojového učenia vo finančnom sektore je vyššie ako v ostatných sektoroch (44 percent).

K čomu je AI vo finančnom sektore využívaná? Pätina firiem, ktorá ho už implementovala, najčastejšie využíva možnosti analýzy (43 percent z onej pätiny). Ďalšie možnosti zapojenia AI sú personalizácie ponuky pre klientov, optimalizácia, testovanie a automatizované marketingové kampane.

Je vhodné poznamenať, že výskum spoluorganizovala firma Adobe, ktorá firmám zároveň ponúka rôzne riešenia využívajúce umelú inteligenciu. To mohlo mať vplyv na to, ako boli otázky položené (redakcia Technetu nemala prístup k pôvodným otázkam), alebo ktoré výsledky boli publikované.

Berieme to teda skôr ako prvý ukazovateľ možného trendu. Finančné firmy vážne hľadajú spôsoby, ako pomocou strojového učenia analyzovať dáta, prekonať konkurenciu a ušetriť peniaze.