Príchute v e-cigaretách sú toxické pre krvinky. USA ich chcú zakázať

Výskumníci z University of Rochester Medical Center podľa serveru Study Finds tvrdia, že e-cigaretové arómy spôsobili zápal v monocytoch, čo je typ bielych krviniek. Zmiešané príchute sú obzvlášť škodlivé, viac ako vapovanie, teda vdychovanie len jednej príchute. Vedci tiež varujú, že niektoré príchute sú viac toxické ako ostatné.

Odparovanie kvapaliny v e-cigarete vystavuje pľúca chuťovým chemikáliám. Vzhľadom na to, že tieto chemikálie sú testované ako bezpečné na požívanie, predpokladá sa, že sú bezpečnejšie ako fajčenie tradičnej cigarety, ale nie je veľa výskumu o účinkoch vapovania na pľúca a telo.

Výskumný tím, vedený Thivankou Muthumalage a Irfanom Rahmanom, chcel testovať predpoklad, že vapovanie ne-nikotínovej e-cigaretovej šťavy je zdravšie ako fajčenie tradičných cigariet. Niektoré výskumy naznačili, že odčerpávanie týchto šťav spôsobuje stres a zápalové reakcie v pľúcach, ale vedci chceli vedieť, ako elektronické cigarety, aj bez nikotínu, ovplyvňujú imunitný systém.

Pre štúdiu testovali dva typy monocytových buniek z ľudského tkaniva tým, že ich vystavili bežne používaným príchuťovým chemikáliám v e-cigaretách. Okrem indikátorov zápalu a poškodenia tkaniva výskumný tím zaznamenal aj dôkaz o závažnej smrti buniek.

"Škoricová, vanilková a maslová aróma chemikálie boli najtoxickejšia, ale náš výskum ukázal, že zmiešanie chutí e-kvapalín spôsobuje zďaleka najvyššiu toxicitu pre biele krvinky," konštatuje Muthumalage vo vyhlásení.

Zákaz kvôli mladým

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zvažuje okamžitý zákaz elektronických cigariet s príchuťou. Dôvodom je podľa šéfa inštitúcie Scotta Gottlieba raketový nárast obľuby elektronických cigariet medzi mladými ľuďmi.

Gottlieb tiež podľa agentúry AP oznámil niekoľko ďalších krokov, ktoré majú pomôcť zamedziť ich predaju deťom a ich propagáciu medzi maloletými.

"Nemôžeme pripustiť, aby sa celá ďalšia generácia stala závislou na nikotíne," povedal Gottlieb. FDA podľa neho po rozsiahlej tajnej kontrolnej operácii v lete zaslala viac ako 1100 varovných listov predajcom a udelila 131 pokút obchodníkom, ktorí predávali elektronické cigarety mladistvým.

Používanie elektronických cigariet medzi mladými podľa Gottlieba dosiahlo "rozmery epidémie". "Musíme preto prispôsobiť niektoré aspekty našej všeobecnej stratégie, aby sme čelili tomuto skutočnému a aktuálnemu nebezpečenstvu," dodal šéf FDA vo vyhlásení.

Úrad sa podľa Gottlieba zvlášť zameria na elektronické cigarety s príchuťou. "Vážne zvažujeme úpravu predpisov, po ktorej by tieto parfumované výrobky boli stiahnuté z trhu," uviedol Gottlieb.