Dopravný prostriedok pre lieky. Robotická húsenica má zvládnuť cestovanie telom

Hongkonskí vedci vyvinuli miniatúrnu umelú stonožku, ktorá by mala zvládnuť "cestovanie" telom a na potrebné miesto dopraviť liek. Silikónový pásik s mnohými nohami, ktoré sú len milimeter dlhé, je vnútri vybavený magnetickými časticami. To umožňuje využiť elektromagnet pre dopravu na konkrétne miesto.

Stonožka sa podľa denníka The Daily Telegraph dokáže pohybovať aj po klzkých povrchoch v ľudskom tele a nezastaví ju ani krv alebo hlien.

"Rôznorodé povrchy a meniace sa textúra rôznych tkanív vnútri ľudského tela znamená, že dopraviť niekam liek môže byť ťažké," povedal Wang Zuankai z fakulty strojného inžinierstva City University of Hong Kong, kde zariadenie inšpirované prírodou vzniklo.

Robot si podľa vedca dokáže poradiť s rôznym terénom, vrátane prekážok desaťkrát vyšších, než je jeho noha. Zdvihne jeden svoj koniec až do uhla 90 stupňov a prekážku prekoná. Môže tiež niesť náklad stokrát ťažšie, než je on sám.

Hongkonskí vedci dúfajú, že sa im v nasledujúcich rokoch podarí stonožku zdokonaliť tak, aby sa v tele po dokončení svojej úlohy rozložila. Predpokladá sa, že pacienti ju prehltnú, alebo im bude aplikovaná do tela cez kožu.

Ako je vidieť, všetko je zatiaľ v štádiu konceptu a tento nápad, ak bude vôbec niekedy dotiahnutý do reálneho použitia, bude konkurovať mnohým ďalším. Napríklad českému nápadu dopravy lieku zabaleného do proteínu apoferritin, ktorý vie liečivo uzavrieť vnútri svojej štruktúry. Nádejne tiež vyzerajú molekulárne "vozidlá", za ktoré ich autori dostali v roku 2016 Nobelovu cenu.