Poškodený mozog a depresie. Nové poznatky o tom, ako elektronika ovplyvňuje deti

Pravdepodobne neexistuje rodič, ktorý by bol presvedčený, že čas, ktorý jeho deti strávia nad mobilom, tabletom, počítačom alebo pred televíziou, má vynikajúci vplyv na jeho zdravie a mentálne schopnosti. Lenže možno sa utešuje tým, že vaše dieťa predsa nestrávi vo virtuálnom svete toľko času a ide skrátka o normálnu súčasť života v dvadsiatom prvom storočí.

Možno vám nikdy nenapadlo, do akej miery elektronika vaše deti ovplyvňuje. Server iDNES.cz prináša prehľad najnovších poznatkov, ku ktorým vedci ohľadom detí a elektroniky došli.

Závislí tínedžeri
Ohľadom toho, kedy by deti mali dostať svoj prvý mobil, alebo ako by mali byť regulovaný čas, ktorý strávia s elektronikou, nemajú jasno ani odborníci. Avšak podľa American Academy of Pediatric by deti mladšie ako dva roky mali tráviť pred obrazovkami, displejmi a monitormi len úplné minimum času.

U detí od dvoch do piatich rokov by potom čas strávený týmto spôsobom nemal prekročiť hodinu denne. V každom prípade by ste nikdy nemali elektroniku používať na upokojenie dieťaťa, nepovoľujte ju pri jedle a vypínajte minimálne hodinu pred tým, než ide dieťa spať.

Dáta z minulého roka ukazujú, že šikovný telefón vlastní štvrtina detí mladších ako šesť rokov, a to aj napriek tomu, že väčšina rodičov považuje za ideálne, aby dieťa dostalo svoj prvý telefón v jedenástich rokoch.

Podľa prieskumu z roku 2017 vlastní päťdesiatjeden percent nemeckých detí od šiestich do trinástich rokov chytrý telefón. Len tri percentá európskych rodičov sa domnievajú, že dieťa do osemnástich rokov nepotrebuje svoj vlastný telefón. Lenže celá polovica tínedžerov priznáva, že je na svojom mobilnom telefóne závislá. Takmer osemdesiat percent si kontroluje mobil minimálne raz za hodinu a skoro tri štvrtiny dospievajúcich cítia potrebu na doručenú správu odpovedať okamžite.

Poškodený mozog a nižšie IQ
Pre rodičov, ktorých deti používajú chytré telefóny, počítače či tablety viac ako sedem hodín denne, majú vedci extrémne zlú správu. Rozsiahly výskum z minulého roka, ktorého sa zúčastnilo viac ako 11-tisíc detí vo veku deväť a desať rokov, ukázal, že takto intenzívne používanie elektroniky mení štruktúru detského mozgu, znižuje IQ, zhoršuje pamäť a kognitívne funkcie. Avšak zhoršenie pamäte a verbálnych schopností sa objavilo už u tých detí, ktoré na tablete či smartfóne trávia denne dve hodiny.

K veľmi zaujímavým záverom ohľadom vplyvu rodičov na to, ako ich deti používajú elektroniku, dospel výskum, ktorého výsledky boli zverejnené pred niekoľkými dňami. Jeho autori upozorňujú, že povoľovať dieťaťu elektroniku ako odmenu (prípadne zakazovať mu ju ako trest) je úplne kontraproduktívne. Zistili totiž, že deti tých rodičov, ktorí sa takto správajú, trávia pred obrazovkami, monitormi a displejmi oveľa viac času ako ostatní.

"Je to podobné, ako keď dávate deťom sladkosti za odmenu. Čím viac zje sladkostí, tým menej sa do nich zmestí mrkvy. Ak majú deti čas strávený pri telefóne, tablete, počítači, alebo televízii za odmenu, je pre nich tým atraktívnejší," uviedla jedna z autoriek výskumu Jess Hainesová.

Depresívni a obézni
Tínedžeri, ktorí trávia s telefónom, tabletom alebo počítačom viac ako päť hodín denne, majú o 71 percent väčšiu pravdepodobnosť, že budú ohrození depresiou, úzkostnými poruchami, či sa u nich objavia samovražedné tendencie.

Podľa výskumu, ktorého výsledky boli zverejnené v magazíne Preventive Medicine Reports, už po hodine strávenej pred obrazovkou či displejom klesá u detí sebakontrola, emočná stabilita aj otvorenosť k novým podnetom a naopak sa zvyšuje riziko úzkosti a depresie.

Celkom logický je potom záver, ku ktorému dospel výskum z roku 2016. Ten opätovne potvrdil, že deti a dospievajúci, ktorí trávia veľa času s elektronikou, majú oveľa väčšie riziko obezity. Pretože pri surfovaní po internete, hraní hier a sledovaní televízie popíjajú veľa sladených nápojov a konzumujú sladkosti a fast food, pravdepodobnosť, že sa budú stretávať s nadváhou alebo obezitou, je väčšia o 43 percent.

Jednou z mála pozitívnych správ, ku ktorým v poslednej dobe vedci v tejto oblasti dospeli, je zistenie, že elektronika nemá zrejme negatívny vplyv na spánok detí. Výskum vykonaný na univerzite v Oxforde vyvrátil dlho tradovaný mýtus o tom, že deti, ktoré trávia veľa času pred obrazovkou, majú horší spánok ako ich rovesníci.