Sklamaný „otec“ webu. Čo nám jeho vynález dal a vzal

V utorok uplynulo už 30 rokov od chvíle, keď mladý počítačový expert Tim Berners-Lee (na snímke) navrhol v najväčšom fyzikálnom laboratóriu na svete CERN internetový hypertextový systém na prepojenie a prístup k informáciám v rôznych počítačoch.

Po takmer dvoch rokoch sa z tejto vízie stal World Wide Web. Berners-Lee vytvoril prvú webovú stránku CERN-u, ktorá bola zároveň aj prvou na svete, prvý server a základný koncept systému – jazyk HTML, protokol HTTP a adresný systém URL.

CERN potom sprístupnil World Wide Web verejnosti úplne zadarmo. Tento krok odštartoval masové používanie webu, z ktorého ľudstvo profituje dodnes. Celosvetová sieť má obrovský vplyv na globálnu ekonomiku. Počet používateľov internetu vzrástol v rokoch 1993 až 2015 zo 14 miliónov na 3,2 miliardy v rokoch 1993 až 2015.

Americká štúdia odhadla príspevok webu do svetového hospodárstva na úrovni 2,9 percenta celosvetového HDP na rok 2011 vo výške 1 672 miliárd USD. Polovica populácie je teraz online a existujú takmer dve miliardy internetových stránok.

„World Wide Web pre mňa nie je len technológia, ktorá urobila dieru do sveta, ale predovšetkým nádherný príklad filozofie otvorenosti, spoločného zdieľania a používania dát či zdrojov, medzinárodnej spolupráce s cieľom dobra všetkých zúčastnených. Tento prístup má CERN v DNA a celá spoločnosť sa z neho môže inšpirovať pri riešení všetkých globálnych aj regionálnych problémov,“ ocenila prínos webu koordinátorka ekonomickej spolupráce Slovenska a CERN-u Barbora Bruant Gulejová (na snímke s tetovačkou "World Wide Web was born at CERN", ktorá sa dá kúpiť v obchode so suvenírmi na recepcii CERN-u.

Zdroj: Ján Laštinec, CVTI

Tri hriechy webu

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.