Nová generácia fake news. Umelá inteligencia oživila Monu Lisu aj Dalího

Inžinier Egor Zacharov z ruského laboratória pre umelú inteligenciu spoločnosti Samsung celý vývoj softvéru podrobne opísal. Systém prešiel zdĺhavým procesom "učenia" na základe obrovského množstva videí, vďaka ktorým dokáže z obrázku vytvoriť pomerne realistický videozáznam, píšu Lidovky.cz.

Pre ukážku nechali vývojári rozhovoriť napríklad obraz Mony Lisy od Leonarda da Vinciho, ale aj Salvadora Dalího či Marilyn Monroe.

Nárast fake news

Mnohí kritici sa však obávajú, že by sa mohol softvér dostať do nesprávnych rúk. Falošné videá sa totiž veľmi ľahko dajú využiť ako politická zbraň. Ľudia majú stále problém odhaliť aj bežné falošné správy v podobe nepravdivých textov či fotomontáží. Falošné videonahrávky hovoriacich ľudí generované umelou inteligenciou, takzvané "deepfakes", sú však na úplne inej úrovni a mohli by ľudí, ktorí nekriticky prijímajú dôkazy v podobe videa, zmiasť omnoho ľahšie. Jedná sa totiž o na prvý pohľad vierohodný materiál.

V minulom roku napríklad používatelia v Belgicku šírili internetom video, na ktorom americký prezident Donald Trump priamo do kamery hovorí, že "mal gule na to odstúpiť od Parížskych klimatických dohôd a vy by ste ich mali mať tiež." Video vzbudilo veľký rozruch a rýchlo sa stalo virálnym. Nechala ho vytvoriť miestna flámska Socialistická strana. Údajne predpokladali, že zlá kvalita videa všetkým prezradí, že sa jedná o podvod, lenže sa pomýlili.