Vynález, ktorý si podmanil obývačky. Ako sa televízor stal krbom moderného človeka

„Šťastné manželstvo aj dnes tvoria traja: muž, žena a televízor.“ Ironický komentár amerického humoristu Arta Buchwalda je aktuálny už približne sedemdesiat rokov. Televízor alias „elektronické zariadenie na príjem a zobrazenie televízneho vysielania na obrazovke“ sa totiž po druhej svetovej vojne vydal v ústrety masám. Rozhodne však stojí za to pripomenúť si viacero míľnikov tohto pozoruhodného vynálezu.

Zázrak v obchodnom dome
Šiesty január 1884. Deň, ktorý možno právom považovať za začiatok televíznej histórie, hoci ideu prenášania pohyblivého obrazu už dekádu predtým teoreticky rozpracovali Alexandrer Graham Bell a Thomas Edison. No až 32-ročný berlínsky študent Paul Gottlieb Nipkow v spomínaný dátum podal patentovú prihlášku na takzvaný elektrický teleskop.

Jeho jadrom bol slávny Nipkowov kotúč – rotujúca platňa na prenos obrazu pomocou drôtu – ktorý bol až do 20. rokov minulého storočia základnou súčasťou každého televízora či televíznej kamery. No predsa len: tento prvý prostriedok na rozklad a opätovné zloženie obrazu na konštrukciu samotného televízora ešte nestačil. Napokon, v tom čase nejestvovalo ešte ani rádio, to sa do štádia „plienok“ dostalo až na prelome 19. a 20. storočia.

​Isté je, že samotný televízor predbehlo jeho označenie. Toto slovo prvý raz použil ruský vedec Konstantin Perskij počas prednášky na Svetovej výstave v Paríži už v roku 1900. A o dvadsať rokov neskôr vypukli preteky v jeho vynaliezaní, z ktorých ako víťaz vzišiel istý John Logie Baird. Tichý, nenápadný mladík z duchovne založenej štvorčlennej rodiny ho prvý raz predstavil v januári 1926 v londýnskom obchodnom dome Selfridge's.

Pomocou rotujúceho kotúča sa mu podarilo rozložiť obraz bábky menom Stooky Bill, previesť ho na elektrický signál a ten zase zložiť na obraz v televízore.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.