Vynález, ktorý si podmanil obývačky. Ako sa televízor stal krbom moderného človeka

„Šťastné manželstvo aj dnes tvoria traja: muž, žena a televízor.“ Ironický komentár amerického humoristu Arta Buchwalda je aktuálny už približne sedemdesiat rokov. Televízor alias „elektronické zariadenie na príjem a zobrazenie televízneho vysielania na obrazovke“ sa totiž po druhej svetovej vojne vydal v ústrety masám. Rozhodne však stojí za to pripomenúť si viacero míľnikov tohto pozoruhodného vynálezu.

Zázrak v obchodnom dome
Šiesty január 1884. Deň, ktorý možno právom považovať za začiatok televíznej histórie, hoci ideu prenášania pohyblivého obrazu už dekádu predtým teoreticky rozpracovali Alexandrer Graham Bell a Thomas Edison. No až 32-ročný berlínsky študent Paul Gottlieb Nipkow v spomínaný dátum podal patentovú prihlášku na takzvaný elektrický teleskop.

Jeho jadrom bol slávny Nipkowov kotúč – rotujúca platňa na prenos obrazu pomocou drôtu – ktorý bol až do 20. rokov minulého storočia základnou súčasťou každého televízora či televíznej kamery. No predsa len: tento prvý prostriedok na rozklad a opätovné zloženie obrazu na konštrukciu samotného televízora ešte nestačil. Napokon, v tom čase nejestvovalo ešte ani rádio, to sa do štádia „plienok“ dostalo až na prelome 19. a 20. storočia.

​Isté je, že samotný televízor predbehlo jeho označenie. Toto slovo prvý raz použil ruský vedec Konstantin Perskij počas prednášky na Svetovej výstave v Paríži už v roku 1900. A o dvadsať rokov neskôr vypukli preteky v jeho vynaliezaní, z ktorých ako víťaz vzišiel istý John Logie Baird. Tichý, nenápadný mladík z duchovne založenej štvorčlennej rodiny ho prvý raz predstavil v januári 1926 v londýnskom obchodnom dome Selfridge's.

Pomocou rotujúceho kotúča sa mu podarilo rozložiť obraz bábky menom Stooky Bill, previesť ho na elektrický signál a ten zase zložiť na obraz v televízore.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.