Vedci prišli na spôsob, ako zároveň vyrobiť pitnú vodu a elektrinu

Získavanie energie z obnoviteľných zdrojov a dostupnosť čistej vody sú dva zásadné problémy, ktorým ľudská spoločnosť v rámci trvalo udržateľného rozvoja čelí. Zdroje energie, ako sú fosílne palivá alebo jadro, spotrebujú ohromné ​​množstvo vody, v Spojených štátoch a v Európe sa môže jednať až o 50 percent odoberanej vody.

Podobne sa v krajinách s nedostatkom životodarnej tekutiny spotrebuje veľké množstvo energie. V štátoch severnej Afriky a Blízkeho východu, kde chýba sladká pitná voda, sa na odsoľovanie tej morskej podľa niektorých odhadov spotrebuje až 15 percent z celkového počtu vyprodukovanej elektriny.

Solárne panely majú limity v tom, koľko slnečných lúčov dokážu premeniť na elektrinu. Aj tie najmodernejšie dokážu využiť iba 10 až 20 percent energie zo slnka na výrobu elektriny, zvyšok je nevyužitý.

Práve toto zvyškové teplo vedecký tím z Technickej a prírodovedeckej univerzity kráľa Abdalláha využil v testovanom zariadení, spoločne s novonavrhnutou membránou, ktorá odsoluje morskú vodu pri relatívne nízkych teplotách. Zvyškové teplo vytvára paru, ktorá prejde membránou a na druhej strane skondenzuje.

Aby boli solárne panely pri čistení vody efektívne, musia slnečné svetlo zbierať na veľkej ploche, uvádza autori štúdie. Technológia sa hodí pre prímorské oblasti, kvôli nárokom na priestor sa ale viac hodí pre skôr menšie až stredne veľké mestá.