Internet znižuje našu citlivosť, zábrany padajú. Takto sa zbavíte závislosti od Facebooku, radí terapeutka

Odborníčka poskytla rozhovor pre český magazín Víkend.

Ľudský mozog je podľa vás preťažený. Prečo?
Internet je jeden z najúžasnejších vynálezov ľudstva, ale nepoužívame ho správne. Aj preto už sociálne siete vlastne vôbec nie sú sociálne. Prestali byť miestom stretávania a zoznamovania, stali sa globálnym trhoviskom, kde sa obchoduje s našou pozornosťou. Majitelia Facebooku, Instagramu a ďalších podobných stránok používajú veľmi neférové psychologické prostriedky, aby nás tam čoby užívateľa udržali čo najdlhšiu dobu.

S priateľmi na Facebooku predsa diskutujeme úplne rovnako, ako keď si zájdeme "pokecať" do krčmy.
Väčšinu tých "priateľov" vôbec nepoznáme. Nereagujeme na to, čo napísali, ale čo si len myslíme, že napísali. Riešime svoj vlastný výklad. Navyše nás neustále rozptyľujú ďalšie príspevky na stene. S niekým diskutujeme a do toho vyskočí napríklad príspevok niekoho iného, ​​ako bol pri mori. My po tom mori zatúžime a vyvolá to v nás frustráciu. S touto prenesenou emóciou sa potom vrátime do pôvodnej diskusie a "priateľa" zhodíme za niečo, čo vlastne nepovedal. Na Facebooku sa jednoducho komunikácia podivne krúti. Nikdy si nemôžeme byť istí jej skutočným významom.

V čom je rozdiel proti debate v krčme?
V diskusii s živým človekom sa neustále učíte, čo znamená nadväzovať a udržiavať medziľudský vzťah. Úlohu zohrávajú sociálne zručnosti, ktoré na sieťach nepotrebujete. A práve v tom je veľké nebezpečenstvo. S mobilom a počítačom sa hrajú už trojročné deti. Asi tak do šiestich alebo siedmich rokov je mozog maximálne naladený na získavanie informácií o tom, ako funguje svet i ja sám. Všetko prijíma bez hodnotenia, či je to dobré, alebo zlé, bez cenzúry, či je to pravda, alebo lož. A do tohto najcitlivejšieho obdobia prichádza internet. Dospela generácia, ktorá k nemu mala prístup úplne odmalička.

Čo to s ňou urobilo?

Prežitok sociálneho kontaktu u najmladšej generácie už prebiehal z iluzórneho bezpečia za obrazovkou.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.