Zamestnanec budúcnosti. Koho nahradia roboty?

Priamo na úpätí hory Fudži v obci Ošino stoja obrie žlté haly. Nemajú žiadne okná, vnútri je čiernočierna tma. Tí, ktorí v týchto halách japonského výrobcu robotov Fanuc Robotics pracujú, totiž žiadne svetlo nepotrebujú. Pretože tu roboty vyrábajú ďalšie roboty.

Až nápadne to pripomína úvod vizionárskej divadelnej hry R.U.R. Karla Čapka, v ktorej na odľahlom ostrove v továrni Rossum's Universal Robots odvádzajú v podstate všetku prácu roboty a kde v kancelárii riaditeľa Domina okrem iného visia plagáty s heslami ako „Najlacnejšia práca: Rossum roboty“ alebo „Chcete zlacniť svoje výrobky? Objednajte si Rossumove roboty“.

Na rozdiel od Čapkovho ostrova nežije v „dedine“ Ošino len šesť ľudí. Obyvateľov je tu vyše osemtisíc a výrazná časť z nich pracuje práve pre Fanuc. Obdobie, keď roboty zastanú prevažnú väčšinu ľudských činností, ako to opísal vo svojej dráme Čapek, zatiaľ nenastala. Rýchlo sa však blíži. Výrazný pokrok na poli výpočtovej techniky z posledných dekád nás priviedol na prah doby plnej inteligentných počítačových systémov, ktoré zvládnu donedávna nepredstaviteľné.

Je jedno, z ktorého konca sa začne. Či už ide o dáta, 3D tlač, alebo čoraz prepracovanejšie automatizačné systémy či klasické roboty. Štvrtá priemyselná revolúcia je jedinečná práve preto, že sa v nej prelína toľko prvkov naraz. „Nejde o obyčajnú digitalizáciu priemyselnej výroby. Je to komplexný systém zmien spojených s mnohými ľudskými činnosťami, zdanlivo s priemyselnou výrobou nesúvisiacimi,“ upozorňuje prezident Českomoravskej elektrotechnickej asociácie Jiří Holoubek.

Zbytoční daňoví poradcovia
Robot už dnes nie je len svojím spôsobom neohrabané mechanické zariadenie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.