Toto sú slovenské nápady, ktoré obdivuje celý svet

Denne čítame o vynálezoch a nových riešeniach, ktoré majú na svedomí vedci a technici z celého sveta. A niekedy tak trochu zabúdame, že aj v našich (so zahraničím nie vždy porovnateľných) podmienkach vznikajú nápady, ktoré možno smelo označiť za prelomové. Možno o nich ani poriadne nevieme, pretože sa ukrývajú v útrobách laboratórií a vedeckých ústavov. My vám však dnes prinesieme tri, ktorým už svet tak trochu tlieska. A určite o nich ešte budeme počuť.

1. Nonoilen: plasty bez ropy

Plasty sú v poslednom čase takpovediac nepriateľom číslo jeden. Broja proti nim takmer všetci od morských biológov až po influencerov. A pritom majú veľa dobrých vlastností. Sú tvárne, takže z nich vymodelujete takmer čokoľvek, odolávajú vode aj mnohým chemikáliám a sú trvácne. A práve to posledné je, žiaľ, problém. Predovšetkým preto, lebo v prírode sa rozkladajú dlhšie, ako trvá priemerný ľudský život, navyše ich produkujeme doslova na tony.

Predstavte si však takúto situáciu: s priateľmi sedíte na terase, grilujete a pochúťky si servírujete na plastové taniere. K tomu nejaké to pivo, samozrejme, do plastu, aby sa sklenené poháre náhodou nerozbili. Po párty zvyšky jedla aj priamo s taniermi a pohármi jednoducho hodíte do kompostu. Pokojne doň hodíte aj slnečné okuliare, ktoré sa vám pri páde oškreli a zlomili.

V kúpeľni následne zistíte, že zubná kefka má už „vychodené“ štetinky, a tak ju tiež smelo vyhodíte do kompostu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.