Toto sú slovenské nápady, ktoré obdivuje celý svet

Denne čítame o vynálezoch a nových riešeniach, ktoré majú na svedomí vedci a technici z celého sveta. A niekedy tak trochu zabúdame, že aj v našich (so zahraničím nie vždy porovnateľných) podmienkach vznikajú nápady, ktoré možno smelo označiť za prelomové. Možno o nich ani poriadne nevieme, pretože sa ukrývajú v útrobách laboratórií a vedeckých ústavov. My vám však dnes prinesieme tri, ktorým už svet tak trochu tlieska. A určite o nich ešte budeme počuť.

1. Nonoilen: plasty bez ropy

Plasty sú v poslednom čase takpovediac nepriateľom číslo jeden. Broja proti nim takmer všetci od morských biológov až po influencerov. A pritom majú veľa dobrých vlastností. Sú tvárne, takže z nich vymodelujete takmer čokoľvek, odolávajú vode aj mnohým chemikáliám a sú trvácne. A práve to posledné je, žiaľ, problém. Predovšetkým preto, lebo v prírode sa rozkladajú dlhšie, ako trvá priemerný ľudský život, navyše ich produkujeme doslova na tony.

Predstavte si však takúto situáciu: s priateľmi sedíte na terase, grilujete a pochúťky si servírujete na plastové taniere. K tomu nejaké to pivo, samozrejme, do plastu, aby sa sklenené poháre náhodou nerozbili. Po párty zvyšky jedla aj priamo s taniermi a pohármi jednoducho hodíte do kompostu. Pokojne doň hodíte aj slnečné okuliare, ktoré sa vám pri páde oškreli a zlomili.

V kúpeľni následne zistíte, že zubná kefka má už „vychodené“ štetinky, a tak ju tiež smelo vyhodíte do kompostu.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.