Najlepšia vec, čo môže fajčiar spraviť, je skončiť, hovorí v otvorenom rozhovore šéf komunikácie Philip Morris

33 mŕtvych a 1479 hospitalizovaných. Situácia s elektronickými cigaretami v USA si vyžiadala ľudské životy a mnoho hospitalizovaných so zdravotnými ťažkosťami. Hoci zatiaľ stále prebieha vyšetrovanie, prvé náznaky hovoria, že dotknuté osoby nepostupovali podľa oficiálnych odporúčaní. Do ich pľúc totiž zrejme neputoval schválený obsah.

Podľa predbežných správ úradov by tak nemal byť problém v samotných e-cigaretách.

Problém pochádza z náplní, ktoré neobsahovali striktne stanované odporúčané látky. Zdroje uvádzajú, že používatelia v USA experimentovali s náplňami pochádzajúcimi z čierneho trhu. Navyše, boli v nich prítomné ilegálne oleje s THC, teda výťažkom z marihuany.

V otvorenom rozhovore nám Tommaso Di Giovanni, Director of Global Communication PMI odpovedal, po skončení konferencie vo Švajčiarsku, na naše otázky. Tie sa týkali kauzy s nebezpečnými náplňami z čierneho trhu, no zároveň nám odhalil, ako sa firma vyrovnáva s prechodom na “menej škodlivý” spôsob užívania nikotínu. 

Ako sa vás dotkla medializovaná kauza?

IQOS nie je v USA predmetom vyšetrovania. My používame technológiu zahrievania tabaku. Nie je tam žiadny známy údajný prípad, ktorý s tým spája náš konkrétny produkt. IQOS navyše ešte nebol v USA na trhu, keď táto aféra vypukla, takže nie sme priamo dotknutí touto situáciou. (IQOS vstúpil na americký trh v októbri tohto roka, pozn.red.).

Bol som rád, že FDA objasnila veci a dala používateľom jasný odkaz - nekupujte náplne z čierneho trhu, ilegálne produkty, nemixujte konopné oleje do elektronických cigariet. Je lepšie kupovať produkt ktorý je garantovaný a so zárukou ako ten z ulice.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Ako však vo všeobecnosti reagujete na to, že ľudia zomierajú kvôli vašim produktom, teda bežným cigaretám?

Najlepšia forma odpovede, ktorú môžeme ako spoločnosť dať, je poukázať na investície do vývoja a komercializácie produktov, ktoré sú menej škodlivé ako cigarety. Tiež sa snažíme o to, aby výskum a vývoj podporil fakt, že naše bezdymové produkty majú silné vedecké základy.

Samozrejme, fajčenie spôsobuje problémy, choroby, závislosť… Tu nie sú žiadne pochybnosti. Našou odpoveďou je však presne to, čo už robíme - vo veľkom investujeme do lepšej alternatívy, investujeme poriadne do vedeckých výskumov. Fakty, ktoré máme dnes k dispozícii vyzerajú tak, že ideme správnym smerom. Úplný prechod na IQOS predstavuje nižšie riziko ako pokračovať v klasickom fajčení.

Na vašej konferencii zaznelo, že neprestanete s tabakovým biznisom, pretože by to prevzali za vás iné spoločnosti.

Je to tak...

Prekvapilo ma, že ste boli takí otvorení…

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.