„Fungovalo to!“ Musk prvýkrát použil internetové satelity vo vesmíre

Podľa Elona Muska už vznikajúca internetovo-satelitná konštelácia spoločnosti SpaceX poskytuje služby, uvádza server Space.com.

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX prostredníctvom Twitteru povedal, že sa pokúšal niečo zverejniť cez obežnú sieť Starlink, ktorú spoločnosť začala zostavovať tento rok. A o 2 minúty neskôr zverejnil na Twitteri výsledok: „Fungovalo to!“

SpaceX má súhlas s vypustením asi 12-tisíc satelitov Starlink a nedávno požiadal o povolenie poslať do vesmíru až 30-tisíc ďalších. Spoločnosť však do dnešného dňa vyniesla iba 60 z nich, všetky leteli na obežnú dráhu minulý máj v rakete Falcon 9.

Predtým, ako Starlink dokáže preniesť údaje aj pre nás ostatných, bude potrebných viac takýchto výletov do vesmíru. SpaceX potrebuje okolo 400 satelitov Starlink na zabezpečenie „malého“ pokrytia a 800 na „mierne“ pokrytie, uviedol Musk začiatkom tohto roka.

SpaceX nie je jedinou spoločnosťou s internetovými satelitnými plánmi. Amazon si kladie za cieľ uviesť na trh viac ako 3 000 širokopásmových satelitov a spoločnosť OneWeb začiatkom tohto roka uviedla na trh prvých šesť z celkových 650 satelitov.

Tieto siete zásadne zmenia populáciu obiehajúcu okolo Zeme. V súčasnosti je okolo našej planéty asi 2 000 operačných satelitov a od roku 1957 bolo vypustených menej ako 9000.

Niektorí astronómovia vyjadrili obavy, že nadchádzajúce širokopásmové satelity ovplyvnia ich pozorovanie kozmických objektov. A ďalšie zúčastnené strany v oblasti kozmického priestoru zdôraznili, že musíme dôkladne premýšľať o spôsoboch, ako zmierniť potenciálnu hrozbu vesmírneho odpadu, ktorú predstavujú tieto megakonštelácie.