Nová štúdia varuje pred e-cigaretami: Nemá zmysel podstupovať riziko

Fajčenie tradičných tabakových cigariet je podľa odborníkov jedným z najväčších rizikových faktorov pre ochorenie kardiovaskulárnou chorobou. Fajčenie e-cigariet je potom všeobecne vnímané ako bezpečnejší variant, čo potvrdzuje aj jeden z mnohých výskumov, uvádzajú Lidovky.cz.

Vedci ale v najnovšej štúdii, ktorá vyšla v časopise Cardiovascular Research, tvrdia, že z hľadiska hrozieb pre zdravie nemožno podceňovať ani fajčenie elektronických cigariet. Odborníci sa tak zhodujú na tom, že najväčšou istotou zostáva nefajčiť vôbec.

„Verejnosť vníma, že elektronické cigarety sú neškodné a bezpečnejšie alternatívy k tabakovým cigaretám. Naproti tomu ale existuje čoraz viac dôkazov, že e-cigarety a ich zložky ako nikotín, karbonylové zlúčeniny, ďalšie častice, kovy a aromatické látky môžu mať nepriaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, stojí v štúdii. „Existuje celý rad liquidov a výrobcovia vám nemusia hovoriť, aké zloženie majú,“ dopĺňa pre The Independent hlavný autor štúdie Nicholas Buchanan.

Podľa štúdie hlavný problém tkvie práve v liquidoch používaných ako náplň do e-cigariet. Liqiudy totiž zvyčajne obsahujú zmes propylénglykolu a glycerínu ako rozpúšťadlá s pridaným nikotínom a príchuťami.

Množstvo koncentrácie týchto a ďalších zlúčenín nie je podľa vedcov úplne jasné. A v prípade veľkého množstva a dlhodobého fajčenia e-cigariet môže postupne viesť k ochoreniu kardiovaskulárneho systému.

Stáva sa, že si ľudia objednávajú nelegálne zmesi, čo môže byť nebezpečné. „V celej Európe je striktne daná maximálne povolená koncentrácia nikotínu v fľaštičke s objemom maximálne 10 mililitrov, pričom z Číny si môžu ľudia kúpiť 100 mililitrov balení čistého nikotínu. Čo je jed a je to zakázané,“ uviedol prezident českej Komory elektronického fajčenia Robert Hrdlička.

S odkazom na údaje Svetovej zdravotníckej organizácie sa počet ľudí fajčiacich e-cigarety zvýšil z približne 7 miliónov užívateľov v roku 2011 na 41 miliónov v roku 2018. V roku 2021 by elektronické cigarety malo využívať viac ako 55 miliónov ľudí.