Smrtiace technológie. Ako nás ohrozujú mobily či počítače?

Pátranie po odpovediach na tieto otázky je rovnako náročné a niekedy nejednoznačné, ako sa zorientovať v tisícoch výsledkov, ktoré na nás pri zadaní hoci aj banálneho slova či otázky vychrlia internetové prehliadače. Napokon, aj ony si zaslúžia našu pozornosť, ale o tom neskôr.

V čom sa vedci vzácne zhodujú, je skutočnosť, že vývoj a prispôsobenie nášho fyzického tela zostalo takpovediac sto rokov za opicami. Teda presnejšie za modernými technológiami. Tie sa menia doslova skokom.

Kým generácia narodená približne v období 2. svetovej vojny (teda súčasní seniori) si pamätajú časy, keď najväčším pokrokom bolo, že do ich dedinky začal premávať vlak a telefón či dokonca televízor bol nevídaným „čudom“, dnešní mladí majú iné „starosti“.

​Na internete kolujú rôzne videá, kde deti či tínedžeri nechápavo hľadia na klasický šnúrový telefón a snažia sa prísť na to, ako funguje. O volkmenoch či disketách, ktoré len pre tromi-štyrmi desaťročiami predstavovali vrcholy technického snaženia, a ktoré sú dnes pre generáciu seniorov a mladých rovnakou neznámou, ani nehovoriac.

Naše telá teda technológiám nestačia. Čo to však pre ne znamená? A ako sa s nimi vyrovnáva náš mozog či psychika? Poďme si na to postupne posvietiť.

Mozog v mikrovlnke

Začnime práve pri fyzične, respektíve pri tom, či a ako menia alebo dokonca poškodzujú smartfóny, vysedávanie pred počítačom či sledovanie televízie (alebo inej obrazovky) naše telo a jeho jednotlivé orgány.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.