Rozhovor s prvou dámou informatiky. O tom, čoho sa pri počítačoch nebojíme, ale mali by sme

Pamätáte si na chvíľu, keď ste prvýkrát videli počítač?

Priznám sa, že nemám spomienku na tento moment. Súvisí to asi aj s tým, že som pôvodne začala študovať technickú kybernetiku, a hoci tento odbor je podobne ako matematika v podstate základom informatiky, s počítačmi sme tam nepracovali. Tí, čo študovali odbor elektronické počítače, však boli už v prvom ročníku v kontakte s veľkým počítačom s diernymi štítkami, ktorý mal, mimochodom, reálne menší výkon ako najslabší mobil súčasnosti (úsmev). A v druhom ročníku som sa rozhodla, že tiež chcem študovať tento odbor. Nepamätám si chvíľu, keď som bola prvý raz v miestnosti s tým veľkým počítačom, na ktorom sme robili zadania, no určite si pamätám, keď som prvý raz videla osobný počítač.

V ktorom roku to bolo?

V nejakom 88-om, bola som vtedy ešte študentka, a na katedru sa kúpilo asi päť počítačov zo Slušovíc. Jeden stál zhruba toľko ako tri autá. Bola to pre nás veľká zmena. Dovtedy, ak som niečo potrebovala, mala som vyhradenú polhodinu pri tom obrovskom počítači, ku ktorému som musela prísť s hotovým programom a už si ho tam len naťukať. A zrazu som začala robiť na diplomovke a mala som to šťastie, že som mohla ako jedna z malej skupiny pracovať na osobnom počítači. Bolo to absolútne úžasné. Napríklad som mala spolužiaka, ktorý naprogramoval grafiku, pri ktorej vybehla hore lišta. Dovtedy nič také nebolo, boli sme z toho hotoví. Žili sme také objaviteľské roky a tešili sa z každej malej veci.

Ako ste vôbec prišli na to, že chcete ísť radšej študovať elektronické počítače ako kybernetiku?

Ja som pôvodne chcela byť skoro všetkým. Mala som veľký sklon k psychológii a humanitným vedám všeobecne, celkom dobre som kreslila aj písala, zároveň som bola veľmi dobrá v matematike. V zásade som však chcela vždy robiť s ľuďmi a zároveň som inklinovala k technike. Uvažovala som preto nad biomedicínou, ktorá mala byť súčasťou štúdia kybernetiky. No nakoniec to tak úplne nebolo, tak som sa začala obzerať po niečom inom a uchvátili ma počítače.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.