Umelá inteligencia preberie časť našich zodpovedností. V tomto zmysle naozaj nevieme, kam sa rútime

Michal Hrabovec firmu Anasoft zakladal spolu s partiou kamarátov ešte ako študent na internátoch v Mlynskej doline. Odvtedy dobyla nielen slovenský, ale aj mnohé zahraničné trhy: IT riešeniami na mieru, ale aj prevratnými produktmi. Firma si pritom zakladá nielen na inovatívnosti, ale aj férovosti a spoločenskej zodpovednosti. A jej prezidentovi sa páči aj iná poloha, ako s úsmevom hovorí: byť evanjelizátorom technologického pokroku.

Anasoft je na trhu už 28 rokov. Čo vás ešte po takom dlhom čase baví na informačno-technologickom pretváraní sveta?

Neustále ma baví IT ako také. Stále sa tam deje niečo nové, a to je fascinujúce. Keď sa IT vhodne implementuje, vie zlepšovať život v mnohých oblastiach – od medicíny po automotive. Dokáže tiež ľudí odbremeňovať od nudnej rutinnej práce.

Vaša firma stihla unikátnymi projektmi či produktmi pokryť už mnohé oblasti: pomáhate správcom bytov, umožňujete overený podpis, riadite procesy v automobilkách. Vytvorili ste tiež napríklad program pre národnú banku Jamajky či portál pre vlastníkov bytov... Vyberáte si sféry na základe toho, či vás bavia, alebo vás baví zlepšovanie ako také – bez ohľadu na to, o akú oblasť ide?

Určite ide aj o samotnú oblasť. Lebo nie všetky IT projekty sú z technologického hľadiska nutne prevratné. No aj implementácia rutinných IT znalostí môže v nejakej oblasti priniesť zásadné zlepšenie. Najmä tam, kde je to veľmi zanedbané. Ítečkári sú dnes veľmi vzácni, treba ich používať s rozumom (úsmev).

Ktoré oblasti sú v súčasnosti zo strany IT ešte stále zanedbané?

Mnohé, najmä v priemysle či logistike. To sú odvetvia, ktoré fungujú celé desaťročia, možno aj dlhšie, napriek tomu sa do nich IT až tak nedostali. Pričom tí, ktorí sa odhodlajú IT v logistike použiť, začnú mať fantastickú konkurenčnú výhodu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.