Vedci oživili hlas 3000-ročnej múmie. Vypočujte si, ako znie

„Hlas“ staroegyptského kňaza si vedci vypočuli prvýkrát od jeho smrti a následnej mumifikácie pred 3 000 rokmi, uvádza The Guardian.

Nesyamun žil za čias faraóna Ramzesa XI, ktorý vládol na začiatku 11. storočia pred naším letopočtom. Zomrel vo veku 50 rokov.

Jeho smrť bola podľa vedcov spôsobená alergickou reakciou, pravdepodobne dôsledkom bodnutia hmyzom do jazyka.

Tím vedcov teraz vytlačil 3D reprodukciu vokálneho traktu Nesyamuna, aby počul, ako by jeho hlas znel.

„Vytvorili sme zvuk hlasu Nesyamuna, keď je v sarkofágu,“ uviedol spoluautor štúdie profesor David Howard, vedúci oddelenia elektronického inžinierstva na londýnskej univerzite. „Nie je to zvuk z jeho reči ako takej, keďže v skutočnosti nehovorí.“

Autori štúdie uviedli, že Nesyamun, by bol potešený týmto posmrtným opätovným vytvorením svojho hlasu. „Je to naplnenie jeho viery“, keď jeho hlas počuť v posmrtnom živote, uviedol autor štúdie John Schofield, archeológ na University of York.

V časopise Scientific Reports tím uviedol, že na múmii vykonal sériu CT vyšetrení. Z týchto skenov si vytlačil trojrozmernú kópiu jeho hrdla a pripojili ju k reproduktoru. Hlas následne oživili pomocou elektrolarynxu. Je to generátor zvuku, ktorý používajú najmä pacienti po strate hlasu.