V dobe karantény používajte viac smajlíkov, radia vedci

Reči tela sa nám totiž v čase, keď sme mnohokrát odkázaní iba na online komunikáciu, nedostáva. E-mailová korešpondencia nás pripravuje o reč tela, o mimiku, intenzitu a tón hlasu. A to všetko sú veľmi podstatné faktory pre dorozumievanie sa, píše Xman.cz.

Server Digital Trends poukazuje na psychologickú štúdiu z roku 1967, ktorá sa stala klasikou svojho oboru a potvrdila, že pri určovaní obsahu oznámenia hrá pred vlastným obsahom slov prím tón, ktorým sú prednášané. A podľa štúdie z magazínu Journal of Personality and Social Psychology majú v komunikácii zásadnú úlohu tvárové výrazy.

Dnes, uzavretí v čase karantén doma, o tradičných pomocníkov pre dekódovanie komunikácie prichádzame. Smajlíci to podľa vedcov z Chichesterskej univerzity môžu napraviť, tvrdí server Digital Trends.

„Pridaním emotikonov alebo obrázkov čitateľovi pomáhame tón nášho e-mailu rozpoznať,“ hovorí Moitree Banerjee z Chichesterskej univerzity a vysvetľuje, že v kyberpriestore fungujú smajlíky ako neverbálne komunikačné prostriedky: „Sú ideálne pre to, aby vám pomohli vaše stanovisko, váš postoj čitateľom doručiť.“

Umožnia im vyhnúť sa nedorozumeniam a správne pochopiť úroveň aj smer vašich emócií v e-maile. Podľa Facebooku sa denne vyšle do sveta cez päť miliárd smajlíkov, najobľúbenejší je ten, ktorý sa smeje, až plače.

A práve prosté, ľahko pochopiteľné emotikony sú podľa Banerjea najlepšie, pretože sa najľahšie interpretujú. Podľa odborníčky je to ľahká cesta, ako neprirodzenému svetu, ktorý priniesli opatrenia proti pandémii, odolávať.

„Podľa môjho názoru je ten správny čas odstúpiť od bezduchej, bezmyšlienkovitej komunikácie a obrátiť sa k dbajúcej, bdelej komunikácii. Je čas na kultivovanie pozornosti,“ vysvetľuje Banerjee a podčiarkuje, že využiť môžeme aj spôsoby, ktoré by boli predtým nemysliteľné, dokonca priamo zakázané.

 „Používať emotikony pri formálnej, pracovnej komunikácii, môže byť neortodoxné. Lenže práve teraz, v súčasných neistých časoch, môže byť správny moment na to, prekonať bariéry.“

Koronavírus a COVID - 19