Sťažovali sa na ňu, ona sa nevzdáva. Britka napísala na Wikipédii stovky medailónikov vedkýň

Že vedecké a technické odbory nepriťahujú veľa dievčat, sa v akademických kruhoch rieši takmer neustále. Sem tam médiami prebehne kampaň, v ktorej sa usmievajú dievčatá programátorky a stavebné inžinierky, ale to je asi tak všetko. Wadeová sa rozhodla na to ísť inak, uvádza iDNES.cz.

Spisuje a následne cez sociálne siete šíri medailóniky ženských osobností, ktoré na Wikipédii doteraz chýbali. „Došlo mi, že veci sa môžu skutočne zmeniť len z vnútra. A Wikipédia je skvelý spôsob, pretože čím viac si to o týchto senzačných ženách prečítate, tým viac vás ich príbehy motivujú a inšpirujú,“ vysvetľuje.

Narodila sa v Londýne v roku 1988 do lekárskej rodiny a veda ju teda sprevádzala už od detstva. Sama hovorí, že na svojej ceste k nej nikdy nenarazila na žiadnu výraznejšiu prekážku. Po dievčenskej strednej škole v roku 2007 začala študovať na Imperial College fyziku.

Hovorí, že začiatok štúdia pre ňu bol taký ťažký a toľko sa sústredila na to, aby ho zvládla, že si ani nevšimla, ako málo žien tento odbor študuje. Až počas doktorandského štúdia si uvedomila, ako veľmi môže skutočnosť, že ste menšinou, ovplyvniť vaše každodenné skúsenosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.