V Mexiku sa našli zvyšky aztéckeho paláca a sídla dobyvateľa Cortésa

Pozostatky bazaltovej dlažby paláca objavili v základoch historickej budovy v centre hlavného mesta Mexiko postavenej v 18. storočí, a to počas renovačných prác.

Podľa mexických archeológov ide o zvyšky paláca aztéckeho vládcu Axaycatla, ktorý vládol v rokoch 1469–1481. Ten bol otcom Montezumu, jedného z posledných panovníkov aztéckej ríše.

Nájdená dlažba bola podľa výskumníkov súčasťou otvoreného priestranstva starého Axaycatlovho paláca, pravdepodobne nádvoria. Počas vykopávok sa v tej istej lokalite našli aj zvyšky sídla známeho španielskeho dobyvateľa (conquistadora) Hernána Cortésa (1485-1547), v ktorom býval po páde aztéckeho impéria.

Dlážky v tomto obydlí boli podľa vedcov zrejme vyrobené z materiálu pochádzajúceho zo zvyškov Axaycatlovho paláca, ktorý podobne ako ďalšie aztécke budovy spustošili španielski dobyvatelia.

Cortés a jeho muži sa v roku 1519 vylodili v Mexiku a o dva roky neskôr dobyli a zničili Tenochtitlán, hlavné mesto Aztéckej ríše, čo viedlo k jej definitívnemu rozvratu. Z trosiek aztéckych palácov, chrámov a ďalších stavieb si conquistadori postavili vlastné nové budovy.