Úspech dvoch Sloveniek. Získali prestížne zahraničné ceny za prínos v oblasti IT

Ocenenie European Tech Women Awards získalo celkovo 24 žien z 12 krajín, medzi nimi boli aj dve Slovenky. Zakladateľka a výkonná riaditeľka slovenskej mimovládnej organizácie Aj Ty v IT Petra Kotuliaková dostala cenu Tech Inclusion Award. Skúsenosti získala v komunikácii a PR počas práce pre Fakultu informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a predtým na marketingovom oddelení DANONE International Brands v Paríži.

Generálna riaditeľka technologickej spoločnosti Matsuko Mária Virčíková si zase odniesla One to Watch Award. Táto technologická inovátorka prednášala o umelej inteligencii na univerzitách a konferenciách na všetkých kontinentoch. Dvakrát sa umiestnila v rebríčku časopisu Forbes 30 pod 30.

Zo susedných krajín cenu dostali aj dve Rakúšanky a po jednej z Česka a Maďarska. Cieľom European Tech Awards je podporiť rozmanitosť, otvorenosť a ochotu žien byť súčasťou revolučných projektov. Je to aj forma podpory mladých talentov a motivácia pre ďalšie generácie úspešných žien v technologickej oblasti.

Obe ocenené Slovenky sa stretli aj s britským veľvyslancom na Slovensku Nigelom Bakerom, ktorý ocenil ich prínos v oblasti informačných technológií. V prípade Kotuliakovej ide o propagovanie tohto sektora medzi dievčatami a mladými ženami, a v prípade Virčíkovej za jej prínos v oblasti vývoja holografickej komunikácie.