Mýty o modrom svetle: Je škodlivé, nie je prirodzené a na nič sa nehodí

A boh povedal: "Buď tma!" Buďme osvietení a zhasnime. V noci sa spí. Tieto a ďalšie naliehavé výzvy sprevádzajú kritiku modrého svetla. Pranierovať túto vlnovú dĺžku je teraz v kurze. Portál iDNES.cz si posvietil na modré svetlo a najčastejšie mýty, ktoré ho sprevádzajú.

S nebezpečenstvom si zvyčajne spájame červenú farbu. V posledných rokoch sa však ukazuje, že pre človeka 21. storočia môže väčšie nebezpečenstvo predstavovať modrá. Konkrétne tá s vlnovou dĺžkou 380 až 500 nanometrov.

Pred pár desaťročiami by sme túto tému neriešili, vtedy sa televízia čoby relatívne malé zariadenie krčila v rohu miestnosti. Dnes ju máme cez celú stenu. Telefón už neprikladáme ani tak k uchu ako k oku.

A monitory počítačov zaplavili náš pracovný aj súkromný priestor. Kde končia fakty a začína fikcia o "studenom" modrom svetle?

Mýtus č. 1: Nedostatok svetla kazí oči

„Nečítaj si takto potme, zkazíš si oči.“ Tiež vám babičky stále rozsvietili? A tiež ste si pod perinou svietili do knihy baterkou? A viete čo? Nič! Keď si totiž čítate v ľahu alebo v šere, oči si nekazíte.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.