Stačí zakašlať. Vedci vyvíjajú aplikáciu, ktorá pozná aj bezpríznakový COVID-19

Púhymi ľudskými zmyslami sú zmeny v kašľaní nerozpoznateľné, ale ukázalo sa, že umelá inteligencia to vie, tvrdí portál Lidovky.cz.

V štúdii publikovanej vo vedeckom časopise od IEEE, ktorý sa venuje využitiu inžinierstva v medicíne a biológii, porovnávali bádatelia nahrávky týchto zvukov od dobrovoľníkov, ktorí im boli ochotní záznam poslať.

Najprv vytrénoval algoritmy umelej inteligencie (AI - z anglického artificial intelligence) na desiatkach tisíc rôznych nahrávok bežného kašľa a tiež normálne vyslovovaných pojmov.

Po pridaní záznamov od nakazených dobrovoľníkov dokázala AI s presnosťou 98,5 percent určiť tie osoby, ktoré zaručene chorobu COVID-19 prekonali. V rozpoznávaní nakazeného kašľa u bezpríznakových osôb bola technológia dokonca stopercentná.

"Myslíme si, že to dokazuje, že spôsob, akým produkujete zvuk, sa zmení, keď prekonáte COVID-19, a to aj keď ste bez príznakov," hovorí spoluautor výskumu Brian Subirana.

Vyvíjajú neinvazívnu aplikáciu

Tím teraz pracuje na premene algoritmov v aplikáciu s jasne využiteľným užívateľským rozhraním. V budúcnosti by mohlo ísť o prvú neinvazívnu a nie príliš nákladnú metódu na rozpoznanie ľudí s asymptomatickým priebehom choroby COVID-19.

Pred vypuknutím koronavírusovej pandémie už skupiny výskumníkov trénovali algoritmy umelej inteligencie, aby podľa záznamu kašľa na inteligentný telefón presne diagnostikovali stavy, akými sú napríklad zápal pľúc či astma.

Podobným spôsobom tím vedcov z MIT vyvíjal modely analýzy kašľa pacientov s Alzheimerovou chorobou, teda chorôb spojené nielen s úbytkom pamäti, ale aj s neuromuskulárnou degradáciou, ktorá sa prejavuje napríklad oslabením hlasiviek.

Pandémia minulosťou

Vedci doteraz nazhromaždili viac ako 70-tisíc nahrávok, z ktorých každá obsahuje niekoľko zakašľaní, čo predstavuje približne 200-tisíc rôznych zvukových vzoriek.

Podľa tvrdenia Subirana ide o najväčší známy súbor dát skúmajúci kašeľ. Zhruba 2 500 nahrávok bolo odoslaných ľuďmi, u ktorých bolo jednoznačne potvrdené, že majú alebo mali COVID-19, vrátane tých, ktorí boli bez príznakov.

Pandémia by mohla byť raz a navždy minulosťou, ak budú predbežné skríningové nástroje - ako je ten náš - vždy na blízku a budú sa neustále zlepšovať, uvádzajú vedci vo svojej štúdii.

Budúcnosť si predstavujú tak, že algoritmy by mohli byť integrované dovnútra reproduktorov a ďalších posluchových zariadení, aby ľudia mohli pohodlne získať počiatočnú informáciu o možnom riziku rozbiehajúceho sa ochorenia, najlepšie na dennej báze.