Ženy v IT stále bojujú so stereotypmi, aj keď začína prevládať obdiv

Aj Ty v IT vzniklo pred 8 rokmi a vtedy bol pomer študentiek na IT fakultách tri až päť percent z celkového počtu študentov týchto škôl. Aké sú tie percentá teraz?

Teraz je to 12 až 15 percent. Zbierame dáta z troch fakúlt na Slovensku – z Fakulty informatiky a informačných technológií v Bratislave, Fakulty riadenia a informatiky v Žiline, Fakulty elektrotechniky a informatiky v Košiciach.

Tešíme sa z tohto rastu, stále je to však nízke číslo. Dôležité však je, že školy dýchajú úplne inou atmosférou, ak sú tam chlapci aj dievčatá.

To potvrdzujú aj pedagógovia. Ak majú na projektoch tiež dievčatá, má to úplne inú dynamiku ako v iba chlapčenských krúžkoch. Osobne som sa nestretla na vysokých školách, s ktorými komunikujeme, s tým, že by dievčatá neboli prínosom.

Aké percento žien pôsobiacich v IT sa snažíte docieliť?

Náš cieľ je 30 percent študentiek a 40 percent žien pracujúcich na IT pozíciách. Uvedomujeme si, že sú to veľké čísla. A aj keď sa tešíme, že teraz je 15 percent študentiek, máme pred sebou ešte veľký kus cesty.

Ja tie percentá, ktoré sme teraz na IT fakultách dosiahli, rada spomínam, lebo málokedy je za tým vidieť to množstvo práce. Nefunguje to tak, že každé dievča na strednej škole získame len jednou aktivitou alebo workshopom. Aspoň rok na tom spolu musíme pracovať.

A navyše veľa dievčat síce ide študovať IT, ale mimo Slovenska, tie v štatistikách nemáme zachytené vôbec. My chceme dievčatám ukázať, aké možnosti budú mať, ak pôjdu študovať techniku, diskutujeme o ich uplatnení v tejto oblasti.

Čo považujete za váš najväčší úspech?

Keď sa niekedy pozriem späť, zdá sa mi až neuveriteľné z čoho Aj Ty v IT vyrástlo. Vlastne len z obyčajného nápadu usporiadať jediný workshop!

Pracovala som pre Fakultu informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a stále viac som si všímala, že tam takmer nie sú dievčatá. Dohodli sme sa, že skúsime urobiť jednu aktivitu a uvidíme, či vôbec nejaké dievčatá prídu.

Oslovila som viacero žien z IT biznisu, aby prišli porozp

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.