Svetom sa šíri syndróm "vyčerpania zo Zoomu", ukazuje štúdia

Syndróm "vyčerpania zo Zoomu" už sa dokonca stal témou prvej odbornej vedeckej štúdie.

"Za ten rok pandemických lockdownov a zachovávania odstupov som sa o sebe dozvedel veľa vecí. A v jednej z nich mám úplne jasno: už nikdy nechcem používať Zoom," napísal nedávno v texte pre BBC americký novinár Bryan Lufkin.

Známy program pre organizovanie videokonferencií je podľa neho skvelá vec, bez ktorej by život v koronakríze bol omnoho ťažší a vďaka ktorej sa podarilo zlomiť skepsu mnohých firiem voči práci z domova. Lenže zároveň sa ukazuje, že sa na psychike svojich užívateľov značne podpisuje.

"Zoom z vás vysáva energiu, pretože splošťuje vaše spoločenské interakcie - súkromné i profesionálne - na unifikovanú, neprirodzenú mrežu tvárí bez tiel. Hru, ktorej cieľom je byť neustále pozorovaný a mimovoľne niekomu skákať do reči," cnie sa redaktorovi britského spravodajského portálu.

Vedľajšie účinky

Pred rokom sa videoplatformy ako Zoom, Google Meets, Microsoft Teams či Skype zdali byť požehnaním. Miliónom ľudí umožnili pracovať aj počas lockdownu, izolovaným seniorom sprostredkovali stretnutie s deťmi a vnúčatami.

Zoom si stiahli milióny ľudí, akcie firmy vyskočili o štyristo percent a jej hodnota dnes dosahuje 117 miliárd dolárov.

Revolúcia v spôsobe práce má však aj svoje vedľajšie účinky. Ľudia pracujúci z "home office" sa sťažujú na fyzické vyčerpanie: trápia ich bolesti krku a chrbta, pretože doma pri počítači často sedia na nevhodných stoličkách.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.