StoryEditor

Ženy musia o rovnosť zabojovať, hovorí špičková manažérka z Philip Morris

16.04.2019, 00:00
Andrea Gontkovičová o postavení žien vo veľkých spoločnostiach, ale aj o lepšej alternatíve pre dospelých fajčiarov.

Je riaditeľkou pre inovácie a komerčný rozvoj v spoločnosti Phillip Morris pre Česko, Slovensko a Maďarsko. Nominovali ju na cenu Slovenka roka a patrí k ženám, ktoré sa aktívne zaoberajú témou rovnosti platov. Aktuálnym projektom, od ktorého veľa očakáva, je bezdymové zariadenie IQOS. O postavení žien vo veľkých spoločnostiach, ale aj o lepšej a zodpovednejšej alternatíve pre dospelých fajčiarov sme sa porozprávali s Andreou Gontkovičovou.

V spoločnosti Phillip Morris pôsobíte ako riaditeľka pre inovácie a komerčný rozvoj. Čo si máme predstaviť pod inováciou v tabakovom priemysle?

Veľa ľudí pozná Philip Morris International (PMI) pod hlavičkou štandardných cigariet, hoci sme pred pár rokmi urobili zásadné rozhodnutie. Povedali sme si, že sme pripravení prestať predávať klasické cigarety za predpokladu, že sa nám podarí uspieť s naším inovatívnym obchodným modelom. Jeho pointou je, že každému dospelému fajčiarovi, ktorému sa nedarí prestať fajčiť, ponúkame produkt, ktorý má znížené zdravotné riziká. Je len pár produktov, ktorým sa podarilo radikálne zmeniť smerovanie svojho odvetvia. Veríme, že IQOS je jedným z nich.

Nie je najlepšie jednoducho prestať fajčiť?

Áno, je a každému fajčiarovi to aj odporúčame. Je tu však skupina dospelých fajčiarov, ktorí fajčiť nikdy neprestanú a kvôli nim sme chceli riešiť hlavný problém fajčenia. Tým nie je tabak ani nikotín, ale to, že cigareta horí. Odhodlali sme sa v tejto oblasti pracovať a ponúknuť spotrebiteľovi výrobok, ktorý by mu dal tabakové a nikotínové uspokojenie, ale s potenciálne nižším negatívnym zdravotným dopadom. Všetko sme vyvíjali tak, aby sme dospeli k technológii udržania stabilnej teploty, ktorá je výrazne pod bodom horenia a dá sa povedať, že sme dosiahli súlad nášho poznania, snahy a technologických možností. Samozrejme aj tento výrobok obsahuje nikotín, ktorý je návykový. Preto najlepšie pre zdravie je s fajčením nikdy nezačať alebo úplne prestať používať tabakové výrobky.

Dá sa veriť tvrdeniam tabakovej firmy, keď hovorí o zníženom riziku bezdymových tabakových výrobkov?

Po 150 rokoch sme rozbehli úplne iný biznis. Je to stále tabak, ale úplne odlišná technológia a biznis model, ktorý je postavený na vede, výskume a transparentnosti. Všetky informácie o bezdymových výrobkoch sú podložené modernými a dôslednými vedeckými dôkazmi, ktoré sú dostupné pre kohokoľvek, kto si ich chce overiť. Naším cieľom je zlepšiť svet a IQOS považujeme za obrovskú zmenu k lepšiemu.

Venujete sa mentoringu a téme rovnosti platov. Prečo sa v 21. storočí musíme touto problematikou vôbec zaoberať?

V prvom rade treba povedať, áno, je žiadúce, aby sa na tému rovnosti platov nemuseli viesť diskusie. Aby boli rovnaké platy za prácu mužov a žien samozrejmosťou, a nie otázkou. Rovnaký plat za rovnakú prácu je základným ľudským právom. Napriek tomu v spoločnosti dlhodobo rezonuje pálčivá téma nerovnosti platov a príležitostí pre ženy a mužov. Úroveň vzdelania u žien je pritom v súčasnosti vyššia ako u mužov. Rovnosť platov by mala byť nielen prirodzená, ale ide aj o povinnosť zo zákona. Spoločensky zodpovedné firmy, ktorým záleží na ich reputácii, by sa mali zaoberať aj rovnosťou odmeňovaní, a tieto svoje záväzky aj verejne komunikovať.

Ako k otázke rovnosti platov pristupuje spoločnosť Phillip Morris?

Rovné odmeňovanie mužov a žien a rovný prístup ku kariérnym možnostiam je u nás samozrejmosťou. Každá pracovná pozícia je rovnako prístupná pre mužov aj pre ženy. Máme ženy obchodníčky, manažérky, právničky a pod. Oddelenie predaja a IT je napríklad riadené práve ženami. Dokonca máme v lokálnom manažmente zastúpených viac žien ako mužov a prevahu žien aj na seniornejších pozíciách. Je to o to zaujímavejšie, že celkovo u nás pracuje viac mužov ako žien.

Vnímate tému rovnosti ako istú mieru spoločenskej zodpovednosti?

Nepochybne. Vnímam to ako cestu, ktorou ženy povzbudiť, aby sa nebáli začať budovať svoju kariéru. Môže sa im stať, že vstúpia do miestnosti, v ktorej budú jedinou ženou medzi pätnástimi mužmi, ale to nič nemení na fakte, že to miesto pri tom stole majú. O čo viac žien tam bude sedieť, o to viac bude projekt či firma úspešnejší. Je potrebné si uvedomiť, že nápady a rozhodnutia, ktoré sú veľmi dobre premyslené, sa rodia len z tímov, ktoré majú (nielen) rodovú diverzitu. To nie je buzzword, ale reálna skúsenosť zo spoločností, akou je práve PMI, kde je zastúpenie žien a mužov percentuálne vyrovnané na všetkých úrovniach.

Povedzme, že sa žena na pracovisku ocitne v situácii, že je pri povýšení vynechaná -  ako v takejto situácii reagovať?

Dôležité je reagovať, nezostať pasívna. Ja ženám odporúčam a podporujem ich v tom, aby sa nebáli, aby boli pevné, pokojné, ale aj zásadové. Je to fuška, ale treba byť pripravená na to, že ak niečo chcem, tak to môžem aj dostať. Úspech si treba odpracovať a vždy sa snažiť doručiť  najlepší možný výsledok. Ženy nielen, že majú právo, ale najmä povinnosť sa do spoločnosti zaradiť a prejaviť odhodlanie a silu.

Niekedy sa stáva, že tam, kde je muž označovaný za odvážneho, sa žene dostane prívlastkov ako príliš emotívna, či agresívna. Aká je vaša skúsenosť?

Samozrejme, že aj ja som mala podobné skúsenosti. Treba si ale uvedomiť, že tak ako ženy, ani muži nie sú jednoliatou skupinou a ani spoločnosť nie je čiernobiela. Všetko sa deje z nejakého dôvodu. Môže sa stať, že sa žena bojí vyjadriť, alebo nechce vyjadriť svoj názor. Muž si väčšinou vypýta povýšenie o dve pozície smerom nahor, zatiaľ čo žena tíško sedí a opakuje si, čo všetko sa ešte musí naučiť.  V tomto ohľade treba nabrať sebavedomie a nenechať sa zastrašiť.

Späť k začiatkom: Začínali ste ako asistentka, čo neznie ako práca snov. Čo vás presvedčilo prijať túto pozíciu?

Rozhľadení ľudia, ktorých som stretla. V rámci pohovorov som sa stretla aj s generálnym manažérom PMI, ktorý bol Angličan. Otvorene sme sa pozhovárali a ja som mu povedala o svojich predstavách, ktoré sa týkali mojej budúcnosti. Priznala som, že by som raz chcela sedieť tam, kde on. A on mi dal možnosť zoznamovať sa s jednotlivými sekciami a vybrať si oblasť, ktorá ma zaujme. V PMI sa mi otvoril celkom nový svet.

To ma privádza k ďalšej otázke. Za každou úspešnou ženou stojí muž, ktorý jej dal príležitosť a podal pomocnú ruku. Súhlasíte?

Áno a ja ich mám dokonca štyroch. Prvým je tento generálny manažér, ďalší dvaja muži mi pomohli, keď som šla na materskú. Jeden mi dal vtedy ponuku ísť pracovať do Švajčiarska a bol ochotný na mňa rok počkať. Ďalším bol ten, ktorý mi dal možnosť priviesť IQOS nielen na Slovensko, ale aj do Čiech a do Maďarska a intenzívne mi pomáhal preorientovať sa z tém korporátnych záležitostí na inovácie a biznis. Týmto mužom budem navždy vďačná. Absolútne výnimočným je pre mňa môj manžel, bez ktorého by som nikdy nebola tam, kde som teraz.

Vo vašich rozhovoroch som narazila na vyjadrenie, že len vďaka nemu sa vám darí skĺbiť prácu a kariéru.

Bez neho si to nedokážem ani predstaviť, nakoľko sme chceli žiť ako rodina, máme dve deti a nemáme žiadnu inú pomoc. Manažujeme si to medzi sebou a bez neho by sa mi nikdy nepodarilo naplniť svoje ciele. Sme z jedného mestečka z Tatier, pričom on býval o ulicu vyššie. Rastieme spolu od detstva – osobnostne a neskôr aj profesionálne. Manžel sa stal advokátom a ja som začala rásť v PMI. Keď mi  prišla ponuka do Švajčiarska a potom do Prahy, znamenalo to, že to bude on, kto bude musieť ostať minimálne rok doma. Prerušil svoju prácu a odvtedy sa zdá, že profesijne rastiem len ja, ale nie je to pravda. Dôležité je, že osobnostne sa vyvíjame spolu a podporujeme sa navzájom.

Ak by ste získali ocenenie Slovenka roka, čo by to pre vás znamenalo?

Veľkú zodpovednosť. Som veľmi poctená, že ma komisia niekde našla a je to ohromná pocta nielen pre mňa, ale aj pre moju rodinu, ktorá to so mnou intenzívne prežíva. Je to veľké prekvapenie a vzrušenie na všetkých frontoch. To je prvý element a druhým je tá cesta. Pretože už samotná nominácia mi do života priniesla možnosti o ktorých som doteraz ani nesnívala. Či už sú to rozhovory na rôzne témy,  alebo kontakt s ďalšími nominovanými dámami, z ktorých každá dokázala vo svojej oblasti veľké a významné veci. Je to úžasná skúsenosť a veľký záväzok.

Pracujete na vysokej pozícii v tabakovej firme. Stretávate sa s negatívnymi reakciami okolia?

Stáva sa to, ale nie vo veľkej miere. Nechcem nikomu krivdiť, ale negatívne reakcie boli zväčša dôsledkom prvoplánových predsudkov. V súčasnosti to platí dvojnásobne, keďže naším najväčším cieľom je, aby ľudia prestali fajčiť cigarety a prešli na IQOS a zatiaľ sa to darí veľmi dobre. Ak mám príležitosť s ľuďmi na túto tému hovoriť, tak podstatu tohto projektu pochopia.

Čo pre vás znamená práca pre PMI?

Životné poslanie. Chcem, aby ľudia v 21. storočí vedeli, že nemusia fajčiť. Či už si vyberú IQOS alebo inú alternatívu, nechávam na ich rozhodnutie. Ak sa rozhodnú s fajčením prestať úplne, tak budeme radi.

Boli ste nominovaná na ocenenie Slovenka roka v kategórii Biznis a manažment. Nebojíte sa, že to, že pracujete v tabakovej spoločnosti, môže mať negatívny dopad? 

Uvidíme, ale nebojím sa. Ak by som sa bála, tak by som pre túto spoločnosť nemohla pracovať. Ja žijem rada v harmónii nielen s okolím, ale aj sama so sebou.

V prípade, že chcete podporiť Andreu Gontkovičovú v boji o titul Slovenka roka, pošlite jej svoj hlas cez webovú stránku www.slovenkaroka.sk/hlasovanie alebo pomocou SMS na číslo 7504 s textom SR 2. Hlasovať môžete do 3. mája.

(pr)

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
29. apríl 2024 12:33