Komáre sú priťahované k baktériám a chemikáliám, ktoré žijú vo vašom pote, vrátane kyseliny mliečnej. Takže, ak cvičíte vonku, dajte si pozor z komáre cítia a obľubujú toto vlhké telesné teplo, hovorí Marie Jhin, dermatologička v súkromnej praxi v San Franciscu. Keďže tmavé oblečenie vytvára teplo, vyhnite sa mu.Pixabay
StoryEditor

Nadmerne sa potíte? Lekárka radí, ako sa toho zbaviť

02.07.2019, 00:01
Autor:
TSTSsansan
Potenie predstavuje pre ľudský organizmus efektívny spôsob termoregulácie. Prehriate telo sa prostredníctvom potu ochladí a vyrovná tak rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou. Zároveň je dôležité v procese vylučovania škodlivých látok. V prípade nadmerného potenia sa však dochádza k zníženiu kvality života a k stráneniu sa spoločnosti ostatných ľudí.

„Potenie je prirodzenou reakciou ľudského tela. Niektorí jedinci sa však potia oveľa viac, ako je bežné. Spôsobené je to nervovou sústavou, ktorá musí vynaložiť oveľa väčšie úsilie na udržanie konštantnej teploty. To následne začne negatívne vplývať na bežné fungovanie a každodenný život,“ hovorí o nadmernom potení vedúca lekárka medicínsko-estetického centra MEDICOR Janka Holešovská.

Pot je produktom potných žliaz, ktoré sú sústredené najmä v oblasti podpazušia, chrbta, bedier, slabín, zátylku, či na plochách chodidiel a dlaní. Denne každý z nás vypotí v priemere 400 mililitrov potu. Žľazy sa aktivujú nielen pre potreby termoregulácie, ale aj pod vplyvom niektorých ochorení, napríklad endokrinologických, rovnako aj v prípade stresu, depresie, zlej životosprávy, menopauzy, bakteriálnych ochorení či v dôsledku medikamentóznej liečby.

„Výsledok je však v tomto prípade rovnaký. Nadmerné potenie, odborne nazývané aj hyperhidróza, znepríjemňuje osobe bežné fungovanie, nehovoriac o estetickej stránke. Problematické je napríklad pri podávaní rúk, keďže dlane sú často postihnutou oblasťou. V mojej praxi som sa stretla s mnohými prípadmi, keď malo nadmerné potenie smutný dopad na socializáciu jedinca. Najmä ženy sa s touto nepríjemnosťou vyrovnávajú veľmi ťažko,“ pokračuje  Holešovská.

Hyperhidróza postihuje obe pohlavia, ako dospelých, tak aj deti. V prípade, ak nadmerné potenie nesúvisí s niektorým z ochorení, odborníčka na estetickú medicínu odporúča podstúpiť elimináciu potenia prostredníctvom botulotoxínu. „Ten zabraňuje prenosu vzruchov z nervových zakončení na potnú žľazu, a tak dochádza k obmedzeniu potenia. Dôležité je však najprv zistiť rozsah potenia, prostredníctvom jódovo-škrobového testu. Následne dokážeme s vysokou presnosťou označiť konkrétne miesta a v závere aplikovať botulotoxín. Zákrok trvá približne tridsať až štyridsať minút,“ približuje Holešovská.

Obmedzenie potenia, či jeho úplné zastavenie, trvá po aplikácii botulotoxínu približne jeden rok. „Kvalita života sa tak v priebehu pár dní zmení na nepoznanie. Kvapky potu zmiznú, rovnako aj stopy z odevu a šiat. Zároveň sa minimalizuje aj nepríjemný zápach, ktorý je výsledkom kontaktu potu s baktériami na povrchu pokožky.“.

Holešovská však pripomína ďalšie zásady, ktoré môžu nadmerné potenie sčasti obmedziť. „Dôkladná osobná hygiena je v tomto prípade nevyhnutná. Eliminujeme tak prítomnosť nežiadúcich baktérií, ktoré môžu spôsobovať nepríjemný zápach. Tiež odporúčam konzultovať s odborníkom výber vhodného antiperspirantu a deodorantu, zvoliť oblečenie z prírodných a vzdušných materiálov. Základom životného štýlu by mala byť aj ľahko stráviteľná strava. Osvedčeným receptom je aj konzumácia šalviového čaju.“

01 - Modified: 2024-05-04 16:30:00 - Feat.: - Title: Bazény v uliciach, výpadky elektriny. Juhovýchodnú Áziu drvia rekordné teploty, pred ktorými niet úniku 02 - Modified: 2024-04-25 11:16:48 - Feat.: - Title: Thajsko zažíva vlnu horúčav, od začiatku roka si vyžiadali už 30 životov 03 - Modified: 2024-04-19 09:00:00 - Feat.: - Title: El Niño skončil skôr, rekordné teploty však pokračujú. Čo bude teraz nasledovať a prečo to pre planétu nie je dobrá správa? 04 - Modified: 2024-04-11 10:52:29 - Feat.: - Title: Horúčavy vo východnej Ázii a v Tichomorí ohrozujú desiatky miliónov detí 05 - Modified: 2024-04-08 12:00:00 - Feat.: - Title: Nebezpečné horúčavy. Nová štúdia prezradila, ako vysoké teploty ovplyvňujú naše pohlavné bunky
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
09. máj 2024 15:49