TASR/AP
StoryEditor

Liek na koronavírus? Vynašli ho Američania pod vedením Čecha, Čína žiada o patent

05.02.2020, 11:25
Autor:
ČTKČTK
Látku pod názvom remdesevir vyvinul tím vedcov pod vedením Čecha Tomáša Cihlářa. Pôvodne ho zamýšľali použiť proti ebole.

Štátny čínsky výskumný ústav požiadal o miestny patent na experimentálny americký antivírusový liek remdesivir firmy Gilead Sciences, ktorý by podľa vedcov mohol pomôcť s liečbou ľudí, ktorí sa nakazili novým koronavírusom.

Ten už zabil skoro 500 ľudí a tisíce ďalších infikoval. O čínskej žiadosti informovali agentúry Reuters a Bloomberg.

Americká spoločnosť Gilead Sciences poskytla v Spojených štátoch na experimentálnu liečbu koronavírusu liek, ktorý bol pôvodne zamýšľaný na boj s ebolou. Látku nazvanú remdesivir pred niekoľkými rokmi vyvinul tím vedcov na čele s Čechom Tomášom Cihlářom.

Nový liek má výsledky

Virologický ústav Čínskej akadémie vied v utorok oznámil, že požiadal o patent pre Čínu na použitie remdesiviru pri liečbe. Ústav, ktorý sídli v meste Wu-chan, teda priamo v centre terajšej epidémie, predložil žiadosť 21. januára spoločne so zdravotným ústavom vojenskej akadémie čínskej armády.

Žiadosť o patent namiesto "nútenej licencie", umožňujúcej vláde v prípade núdze povoliť výrobu patentovo chráneného lieku bez povolenia vlastníka, podľa agentúry Bloommberg naznačuje, že Čína sa súbežne so snahou obmedziť šírenie nákazy snaží ukázať svoj rešpekt k duševnému vlastníctvu.

Podľa agentúry nie je jasné, či a kedy čínske úrady poverené ochranou duševného vlastníctva žiadosť ústavu schvália. Experimentálny liek firmy Gilead zatiaľ nie je nikde vo svete povolený či schválený.

​Štúdia publikovaná minulý týždeň v New England Journal of Medicine uvádza, že stav pacientov s koronavírusom v Spojených štátoch sa po užití lieku remdesivir zlepšil.

Zaberie aj liek na maláriu

Účinným spôsobom ako koronavírus zvládnuť môže byť okrem remdesiviru tiež prípravok chloroquine, využívaný na liečbu malárie. Vedci z wuchanského a čínskeho vojenského ústavu to uviedli v utorok v príspevku uverejnenom v odbornej publikácii Nature's Cell Research.

"Aj keď bude žiadosť wuchanského ústavu schválená, úloha lieku bude veľmi obmedzená, pretože Gilead stále vlastní základný patent," upozornil expert na duševné vlastníctvo Čao Jou-pin zo šanghajskej spoločnosti Purplevine IP Service Co. "Každé využitie patentu musí vyžadovať súhlas Gileadu," zdôraznil.

​Ani wuchanský ústav, ani firma doteraz neodpovedali agentúre Reuters na žiadosť o podrobnejšie vyjadrenie.

Gilead však minulý týždeň uviedol, že s Čínou spolupracuje pri testovaní remdesiviru na malom počte pacientov s koronavírusom.

01 - Modified: 2024-04-28 15:49:21 - Feat.: - Title: Rozvoj Tesly je "úspešným príkladom" čínsko-americkej spolupráce, tvrdí Li Čchiang 02 - Modified: 2024-04-28 13:00:18 - Feat.: - Title: Nemecká ministerka vyzvala univerzity, aby prehodnotili väzby s Čínou 03 - Modified: 2024-04-28 10:59:25 - Feat.: - Title: Riaditeľ Tesly Elon Musk pricestoval na návštevu Číny, diskutuje o spolupráci 04 - Modified: 2024-04-28 10:25:56 - Feat.: - Title: Čína vyzýva Európsku úniu, aby zastavila "diskriminačné" obchodné politiky. Tá chce znížiť závislosť 05 - Modified: 2024-04-28 05:14:02 - Feat.: - Title: Tornádo zasiahlo juhočínsky Kanton, vyžiadalo si päť obetí
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
29. apríl 2024 00:13