Turecký prezident Recep Tayip ErdoganTASR/AP
StoryEditor

EÚ posilní ochranu hraníc Grécka príslušníkmi Frontexu. Reaguje na Erdogana

13.12.2016, 06:48
Autor:
TASRTASR

Po nedávnej hrozbe tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že otvorí hranice a pustí do Európy tisíce utečencov, sa Európska únia pripravuje na možné vypovedanie dohody o migrantoch zo strany Ankary.

Podľa informácií internetového vydania nemeckého spravodajského týždenníka Der Spiegel plánuje európska agentúra Frontex rozmiestniť svojich príslušníkov na grécko-macedónskych hraniciach. Spočiatku ich má byť okolo 60 a na takúto misiu by boli vyslaní prvýkrát, a to už v januári a vo februári 2017.

Grécki bezpečnostní činitelia pripustili, že tento krok je reakciou EÚ na rastúce obavy, že Turecko by mohlo vypovedať dohodu o utečencoch a tzv. balkánsku trasu by opäť zaplavili desiatky tisíc migrantov.

Zamýšľané sú dve misie, píše Spiegel online. Prvá s názvom "Operation Focal Point 2017" sa zameria na pasové kontroly na oficiálnych hraničných priechodoch.

V rámci druhej operácie "Flexible Operational Activities 2017" majú byť posilnené hliadky na hraniciach Grécka a Macedónska, aby sa zabránilo ich nelegálnemu prekračovaniu. Príslušníci Frontexu by sa zadržaných migrantov mohli pýtať na ich pôvod, ako sa do Európy dostali či na pašerácke siete.

Vysokopostavení predstavitelia agentúry Frontex a gréckej polície mali potenciálnu oblasť nasadenia navštíviť minulý týždeň. Pôsobiť tam budú dva tímy Frontexu: jeden bude mať základňu v meste Kilkis, ležiacom 47 kilometrov od macedónskych hraníc, druhý v dedine Evzoni, ktorá sa nachádza pri oficiálnom hraničnom priechode Idomeni.

Pohraničná agentúra EÚ spomínané informácie odmietla potvrdiť. Pre Spiegel online uviedla, že v súčasnej dobe plánuje misie v budúcom roku a kým ich členské štáty neschvália, nemôže poskytovať ďalšie informácie. Vyjadriť sa nechcela ani grécka strana.

Z interného policajného dokumentu podľa Spiegla tiež vyplýva, že príslušníci Frontexu by mohli byť rozmiestnení aj grécko-albánskych hraniciach.

Úradníci Frontexu doteraz pôsobili iba na severných pozemných hraniciach Grécka, kde registrovali migrantov. Grécky premiér Alexis Tsipras v roku 2015 odmietol pustiť Frontex na hranice s Macedónskom a zároveň sprísniť kontroly, pretože nechcel, aby sa jeho krajina stala "trvalým záchytným táborom" pre utečencov.

01 - Modified: 2024-05-08 21:29:08 - Feat.: - Title: Krajiny EÚ sa zhodli, že z výnosov zo zmrazených ruských aktív vyzbroja Ukrajinu 02 - Modified: 2024-05-07 13:05:15 - Feat.: - Title: Moldavsko si chce ešte pred vstupom do Únie pričleniť Podnestersko 03 - Modified: 2024-05-07 12:56:45 - Feat.: - Title: Do platnosti vstúpil prvý súbor pravidiel EÚ na ochranu nezávislosti a plurality médií 04 - Modified: 2024-05-07 11:33:29 - Feat.: - Title: Členské štáty EÚ schválili smernicu o boji proti násiliu páchanému na ženách 05 - Modified: 2024-05-07 11:17:53 - Feat.: - Title: Európska únia potrebuje eurokomisára pre obranu, vyhlásila von der Leyenová
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. máj 2024 00:46