NASA hľadá strážcu Zeme. Má ochrániť ľudstvo pre mimozemským životom

Agentúra hľadá človeka, ktorý by mohol chrániť planétu pred "organickou a biologickou kontamináciou v ľudskom a robotickom vesmírnom výskume", informuje CNN.

Úlohou dôstojníka bude teda zabezpečiť, aby ľudia neznečisťovali vesmír a mimozemské baktérie zas neznečisťovali Zem. "Udržíme tým svety v ich prirodzenom stave a vyhneme sa kontaminácii skúmaného prostredia," tvrdí NASA.

Podľa inzerátu bude "ochranca planéty" musieť dohliadať na všetky letecké misie, aby sa úmyselne či náhodne nedostal žiadny organizmus na inú planétu. "Dohliadať bude na akúkoľvek misiu kozmickej lode, ktorej cieľom je vrátiť sa na Zem so vzorkami z mimozemských cieľov."

Pozícia, ktorú donedávna zastávala Catherine Conleyová, je vypísaná na obdobie troch rokov a vyžaduje časté cestovanie. Kandidát bude musieť prejsť bezpečnostnou previerkou na stupeň tajné. Ďalšími požiadavkami sú americká národnosť a diplom z fyziky, inžinierstva, alebo matematiky. Ročný plat je približne 127-tisíc dolárov.

Conleyová v roku 2014 pre časopis Scientific American uviedla, že jednou z jej najväčších obáv je, že cestovanie ľudí na Mars môže spôsobiť kontamináciu planéty, ak tam kozmonauti zahynú. Podľa nej je dôležité, aby ľudstvo neznečistilo ďalšie planéty a neopakovalo chyby, ktorých sa dopustilo na Zemi.