Samota môže zabíjať. Súvisí aj s rozpadom rodiny, tvrdí psychológ Martin Miler

Samota je rovnako nebezpečná ako fajčenie 15 cigariet denne a vedie k predčasnej smrti častejšie ako obezita, tvrdí analýza Americkej psychologickej asociácie. O samote sme sa v HNtelevízii rozprávali s psychológom Martinom Milerom.

„Osamelosť je témou, lebo človek je tvor spoločenský,“ tvrdí Miler a zdôrazňuje, že to z veľkej časti súvisí s tým, že ľudské mláďa je veľmi dlho odkázané na pomoc, dokonca najdlhšie zo všetkých cicavcov. „To vytvára veľmi silné puto na to, že potrebujeme druhých,“ vysvetľuje.

Čo sa týka partnerských a manželských vzťahov, podľa Milera ich súčasná doba posúva do vyššieho veku. „Čo má aj svoje negatíva,“ dodáva.

Ďalej tvrdí, že samota v súčasnej dobe súvisí aj s rozpadom rodiny. „Za posledných zhruba 200 rokov sa väčšina ľudí presťahovala z vidieka do miest, kde mesto je oveľa anonymnejšie, oveľa menej kontaktné, ako bol vidiek. Celkovo rodiny nie sú také súdržné.“

„Väčšinou je to o tom, že otec pracuje, mama pracuje, deti sú v škole. Tá rodina sa stretáva veľmi zriedkavo. Je tam ten kontakt minimálny. Často tí rodičia na to, aby zabezpečili deťom dostatok, tak sú veľmi veľa mimo domu, čo zase vytvára tú samotu,“ vyhlásil Miler.

Pričom v porovnaní s minulosťou je to podľa neho rozdiel, pretože kedysi rodičia pracovali doma. „Pocit tej koexistencie bol oveľa väčší. Dnes sme všetci akoby samostatní a sami za seba, ale spätne to prináša často práve ten pocit, že nám niečo chýba,“ tvrdí. Viac si pozrite vo videu.