StoryEditor

8 zvláštnych vecí, ktoré sa môžu diať počas spánku

07.10.2014, 16:30
Autor:
idnes.czidnes.cz

Spánok je väčšinou vlastne celkom nezaujímavá činnosť, ktorou si len dobíjame baterky. Niekedy však počas spánku môžeme zažiť veľmi zaujímavé a často aj desivé veci. Väčšina z nás už niekedy počula historky o námesačnosti alebo hovorení zo spánku. Hovorí vám však niečo pojem spánková paralýza, sexsomnia či syndróm explodujúcej hlavy? Prečítajte si, čo všetko sa vám počas spánku môže prihodiť.




Pocit pádu
Nepríjemný sen o padaní z útesu, zo strechy alebo jednoducho z veľkej výšky zvyčajne sprevádza takzvaný hypnagogický zášklb. Toto náhle trhnutie telom je obvyklé počas procesu zaspávania. Doktor W. Christopher Winter, riaditeľ spánkového centra z Martha Jefferson Hospital vo Virgínii, tento jav vysvetľuje tým, že v spánku je síce telo paralyzované, ale niekedy môžeme začať snívať ešte skôr, než je naše telo úplne "vypnuté".

A prečo sa nám sníva práve o páde? Ani odborníci na tento jav nemajú jasné vysvetlenie. Isté je, že túto podivnosť počas hypnagogie (prechodový stav medzi bdením a spánkom, ktorý môže byť sprevádzaný krátkymi snami a rôznymi zvukmi) pravidelne prežíva väčšina ľudí niekedy aj viackrát za noc. Svaly sa počas tejto fázy uvoľnia a mozog si môže tento stav spliesť so stratou rovnováhy alebo pádu. Preto prinúti svaly rýchlo stiahnuť a s vami to šklbne. "Častejšie sa to stáva, keď ste veľmi unavení, trpíte nedostatkom spánku alebo ste v strese," vysvetlil doktor Winter a dodal, že mozog sa dostane do spánkových cyklov rýchlejšie, ale telo je pozadu.

Spánková paralýza
Začnete sa ráno prebúdzať a zrazu zistíte, že sa nemôžete pohnúť alebo hovoriť. Tento naozaj desivý stav, keď sa nachádzame medzi bdením a spánkom, sa občas nazýva tiež spánková obrna a môže trvať od niekoľkých sekúnd po niekoľko minút. Je to vlastne opak toho, čo sa s nami deje pri hypnagogickom zášklbe. Mozog tentoraz vstane skôr, než odznie paralýza, ktorá sprevádza hlboký spánok. Pri spánkovej paralýze zvyčajne nemôžeme hýbať končatinami, ale môžeme dýchať a hýbať očami. "Môžete mať pocit, že nemôžete dýchať, mnoho ľudí to opisuje ako slona sediaceho na hrudi. Je to preto, že všetky svaly, ktoré kontrolujú vaše dýchanie, okrem bránice, sú stále paralyzované," objasnil pre magazín Men' Health doktor Winter.

Počas spánkovej paralýzy občas dochádza k halucináciám. Môžeme mať pocit prítomnosti ďalšej osoby v miestnosti, vidieť veci, ktoré v izbe nie sú alebo počuť zvláštne zvuky. Príčinou spánkovej paralýzy sú zvyčajne stres, únava, chlad či choroba.

Námesačnosť
Spánok je zvyčajne bezpečná činnosť, pokiaľ práve netrpíme námesačnosťou. Niekto v spánku len vstane z postele alebo prenesie vankúš na iné miesto v izbe, iný však môže opustiť dom alebo si dokonca sadnúť za volant a odísť. "S námesačnosťou vyjdete zo spánku len natoľko, aby sa vaše telo pohybovalo, ale nie dostatočne na to, aby sa váš mozog prebudil," vysvetlil doktor Winter.

Táto porucha spánku sa zvyčajne prejaví v prvej tretine noci a námesačný človek môže normálne hovoriť, pohybovať sa a mať otvorené oči, ale ráno si nič z toho nepamätá. Ak sa preberie, môže byť dezorientovaný, preto je nutné ho upokojiť a doviesť späť do postele. Námesačnosť sa vyskytuje hlavne u detí a zvyčajne vymizne okolo puberty. Ak sa opakuje u dospelých, môže značiť neurologickú poruchu či užívanie liekov alebo drog. Spôsobiť ju môže aj nedostatok spánku, únava, choroba či stres.

Hovorenie zo spánku
Podľa American Academy of Sleep Medicine asi päť percent dospelých hovorí zo spania. U detí vo veku 3 až 10 rokov je to však až 50 percent. Väčšina takéhoto rozprávania trvá v priemere asi 30 sekúnd. Podľa doktora Wintera k tomuto javu často dochádza počas prvej hodiny alebo dvoch spánku, keď sa telo dostáva do hlbokých fáz spánku, ale svaly nie sú ešte dostatočne uvoľnené, takže môžu produkovať zvuky alebo pohyby.



Opakujúce sa sny
Ľudia, ktorí hovoria zo spánku, sa väčšinou rozprávajú sami so sebou, alebo s niekým zo sna, ale môžu aj reagovať na osobu, ktorá spí vedľa nich. Rozprávanie sa vyskytuje vo všetkých fázach spánku a niekedy za ním môžu stáť zdravotné problémy, užívanie niektorých liekov alebo drog, stres či silnejšie emócie.

Sníva sa vám opakovane to isté a často s desivým podtextom? Zabudnite na snáre, väčšina takých snov má úplne iné a často oveľa logickejšie vysvetlenie. "Snívanie je spôsob mozgu ako vyriešiť veci, ktoré potrebujú prehodnotiť a spracovať predtým, ako ich môžeme založiť ako spomienky," povedal doktor Winter a dodal, že opakujúce sa sny často vyvolávajú nevyriešené psychologické problémy, ktoré sa náš mozog snaží vyriešiť. Tieto sny sú tak čiastočne založené na realite. "Ak ste boli okradnutí v obchode, môžete si to v spánku prehrať znovu a znovu, kým sa s tým nevyrovnáte - zatiaľ čo ak ste išli do obchodu len pre chlieb a mlieko, váš mozog to spracoval priamo a posunul sa ďalej."

Psychologička a psychoterapeutka Milena Nováková súhlasí s tým, že stres môže spôsobovať nočné mory, a to najmä vtedy, ak sa neustále pohybujeme v napätom prostredí, kde vládne atmosféra strachu. "Nočné mory, teda desivé sny, ktoré nás často zobudia a pamätáme si ich, často vznikajú ako následok prežitia nejakej traumy spojenej s veľkým strachom," vysvetlila psychologička Nováková. "Dá sa povedať, že jednorazová nočná mora nie je dôvodom na obavy, pokiaľ sa ale opakujú desivé sny na podobnú tému, potom stojí za to premýšľať o tom, či nie je niečo v neporiadku a prípadne vyhľadať odbornú pomoc."

Podľa Mileny Novákovej je však možné navodiť si pokojný spánok s peknými snami. Podstatná je celková duševná hygiena počas dňa a pred spaním. "Odporúčam venovať sa aspoň hodinu pred spaním nejakej príjemnej, relaxačnej činnosti. Počas toho myslite na príjemné veci, prajte si niečo pekné, prajte si pekný sen, predstavujte si ho. Ak ste napríklad študenti alebo pracujete dlho do noci, nie je dobré ukončiť prácu alebo učenie tesne pred spaním. Dajte si tú hodinku pre seba, aj z hľadiska pamäte a učenia je to efektívnejšie. Existujú tiež rôzne relaxačné cvičenia, ktoré podporujú pokojný spánok, napríklad autogénny tréning."

Sex v spánku
Ak ste sa prebudili počas súlože, nepanikárte, nie ste jediní. V štúdii odborníkov z centra spánkových chorôb z University Health Network v Toronte 8 percent z 800 dobrovoľníkov nahlásilo sexsomniu - nevedomý sex v priebehu spánku. "Podľa mojich skúseností sex v spánku je často odlišný od toho v bdelom stave," povedal doktor Winter a dodal: "Mnoho ľudí má nejasné spomienky na to, čo sa stalo počas noci." A ako doktor Winter sexsomniu vysvetľuje? "Je možné, že ste snívali o sexe alebo ste možno išli do postele s potrebou sexu."

Sexsomnia sa častejšie vyskytuje u mužov ako u žien a človek, ktorý ňou trpí, počas spánku iniciuje alebo si dokonca vynucuje sex s osobou, ktorá mu je práve nablízku. Sexsomniaci sú niekedy dokonca schopní znásilnenia alebo sexuálnych aktivít, ktoré obvykle neprevádzkujú, iní, hlavne ženy, sa obmedzujú len na masturbáciu. Tento jav je veľmi podobný námesačnosti, kedy je človek len čiastočne hore. Po prebudení si zvyčajne nič nepamätá. Pravdepodobnosť sexsomnie stúpa po požití alkoholu alebo drog, ale tiež v strese alebo pri veľkej únave.

Škrípanie zubov
Škrípanie zubov čiže bruxizmus obťažuje asi päť percent dospelých. Na pohlaví pritom vôbec nezáleží. "Bruxista" si svoje nočné prejavy väčšinou vôbec neuvedomuje. Ostatných spáčov však môžu aj prebudiť. Škrípanie zubov v tichej izbe pôsobí ako rezanie motorovou pílou. Ak sú sťahy žuvacích svalov silné, ničí sa aj zubná sklovina. Postihnutý má potom citlivé zuby. Stiahnuté svaly ničia aj čeľustný kĺb. Často v ňom potom nepríjemne lúpe. Zvýšené napätie žuvacích svalov stojí aj v pozadí častých bolestí hlavy.

Podľa psychiatrov škrípanie zubov spoľahlivo zvýši stimulačné látky ako amfetamín. Viac zubami škrípu aj ľudia s poruchami distribúcie neurotransmiteru dopamínu a ľudia, ktorí ho užívajú ako liek. Príčina bruxizmu má i dnes svoje tajomstvá. Špekuluje sa o tom, nakoľko je dedičný, aj o vzťahu s mentálnou retardáciou alebo epilepsiou. Škrípanie zubov sa nelieči. Pred jeho následkami je však možné chrániť chrup špeciálnymi dlahami, ktoré sa dajú bežne kúpiť.




Syndróm explodujúcej hlavy
Je to presne tak desivé, ako to znie. "Z ničoho nič sa človek prebudí s tým, že počul veľmi hlasný zvuk, ako explóziu, záblesk svetla, alebo s pocitom explodujúcej hlavy. V skutočnosti sa nič z toho nestalo," povedal doktor Winter. Syndróm explodujúcej hlavy je podobný jav ako hypnagogický zášklb a pocit pádu. Prejaví sa najčastejšie v počiatočnej fáze spánkového cyklu a trvá len niekoľko sekúnd. Našťastie tento veľmi nepríjemný stav sa vyskytuje len zriedkavo, dokonca bol použitý ako jedna zo záhadných a kurióznych diagnóz v seriáli Dr. House.


Aký význam majú sny?
Odpovedá psychologička Milena Nováková

O význame snov toho bolo napísané a povedané veľa. Sny majú veľmi individuálny charakter a aj ich výklad záleží na každom z nás. To znamená, že to, čo si z nich zoberieme, najskôr súvisí s tým, čo sa nás dotýka, čo práve riešime, čo je naša téma. Je tiež známe, že človek využíva len malé percento svojej skutočnej mozgovej kapacity. Môžeme sa teda domnievať, že zvyšná, veľká časť, produkuje niečo, čomu proste nerozumieme a nie je to v našom vedomí. A to sa môže odrážať v snoch.

Všeobecne existuje pár základných princípov, ktoré sa vo výklade významu snov dajú použiť:
1. V snoch sa často objavujú témy, ktoré riešime počas dňa, nejaké starosti, rozhodnutie, ale aj radosti.
2. Niektoré sny majú povahu vyvažovacieho mechanizmu, to znamená, že keď je niekto napríklad navonok k ľuďom odmeraný a nepriateľský, môžu sa mu zdať veľmi milé a vrelé sny. Alebo naopak vrelým, milým a príjemným ľuďom sa môžu zdať sny agresívne. To je podľa niektorých teórií dané tým, že ľudská psychika sa snaží o rovnováhu všetkých psychických procesov, v tomto prípade najmä emócií.
3. Podobný princíp majú tiež sny, ktoré nám ukazujú nejaké tendencie, problémy, pocity, ktoré si normálne nechceme pripustiť alebo si ich veľmi neuvedomujeme, pretože sú veľmi nežiadúce až desivé. Sny sú potom nástrojom k tomu, ako také emócie bezpečne odžiť.
4. V snoch sa často stretávame s niečím, čoho sa bojíme. Význam môže byť buď v odžití, odreagovaní strachu alebo v poznaní svojho nepriateľa.
5. Niektoré sny sú veľmi kreatívne a majú spojitosť s tým, akú tému alebo problém momentálne riešime. Je známe, že niektoré slávne vynálezy boli dopracované do finálnej podoby práve na základe snov. Záleží to ale na tom, či si ich človek s riešeným problémom dokáže prepojiť a nájsť v nich inšpiráciu.
6. Niektoré sny sú veľmi bizarné, nepochopiteľné, nečitateľné, zmätené. Takéto sny sú zrejme práca nášho nevedomia a ich zmyslom môže byť vyvažovanie príliš racionálneho zamerania človeka, ale aj odreagovanie určitých emócií.

Marcela Svobodová, idnes.cz

01 - Modified: 2006-11-09 12:47:00 - Feat.: 0 - Title: Vzdaním sa dividend zo SE podľa Mikloša štát neprerobí
01 - Modified: 2024-04-03 13:20:00 - Feat.: - Title: Štúdia: Po nepokojnom spánku si človek môže pripadať až o desať rokov starší 02 - Modified: 2024-03-30 09:30:00 - Feat.: - Title: Vedci vyzývajú na ukončenie zmeny času. Zvyšuje riziko dopravných nehôd a spôsobuje zdravotné problémy 03 - Modified: 2024-03-20 08:49:27 - Feat.: - Title: Posun času sa blíži, prídeme o jednu hodinu. Ako veľmi nás to ovplyvní a čoho sa vyvarovať pre lepší spánok 04 - Modified: 2024-03-18 13:00:00 - Feat.: - Title: Chcete pleť bez vrások? Prehodnoťte polohu, v ktorej spíte 05 - Modified: 2024-03-13 23:00:00 - Feat.: - Title: Týchto sedem každodenných vecí brzdí vaše chudnutie
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
04. apríl 2024 23:44