Lochnesská príšera. Videli ju už pred vyše 80 rokmi

Niet vari slávnejšieho jazera ako je škótske Ness, respektíve Loch Ness.  A nie je to ani kvôli zádumčivému okoliu či prírodným krásam, ale vďaka fenoménu, ktorému sa vyrovná už jedine legendárny Yeti. Tou záhadnou bytosťou je Lochneská príšera alebo Nessie, ako ju láskyplne prezývajú miestni. Hoci dôkazov o jej existencii je ako šafranu, a aj tieto treba brať s istou dávkou rezervovanosti, je Lochnesska jedným z najvyhľadávanejších tvorov na svete.

Ak by sme sa mali striktne držať vštekých záznamov, tak Nessie by už musela byť poriadne bradatá, respektíve v jazere by už musela žiť jej prapraprapra.... dcéra. Podľa katolíckej legendy totiž proti príšere z rieky Ness bojoval už svätý Kolumbo v roku 565. Každopádne, hlavnú nessie mániu spustil až článok, ktorý 21. apríla 1934 uverejnil britský Daily Mail. Pri článku o netvorovi v jazere Ness bola aj fotografia, ktorá navždy poznamenala domnelý výzor Lochnessky. No úplne prvá správa vyšla ešte o rok skôr v miestnom periodiku The Inverness Courier, kde sa však nehovorilo o výzore, len o zvláštnom špliechaní, ktoré vraj musel spôsobiť veľký tvor.


12. októbra 1933 sa miestny dedinčan Hugh Gray vybral k jazeru na prechádzku. A podarilo sa mu urobiť fotografiu zvláštnej bytosti pohybujúcej sa nad hladinou. Na inej fotografii však chrbát príšery vyzerá skôr ako labrador, ktorý pláva vo vode a v tlame nesie konár. Posúďte sami: vľavo Grayova originálna fotka, vpravo tá istá fotka s trochu vytiahnutým kontrastom.

[[{"type":"hn-image","fid":"394636","style":"300xauto","attributes":{"height":"233","width":"300","style":"height: 194px; width: 250px;","class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]][[{"type":"hn-image","fid":"394637","style":"300xauto","attributes":{"height":"233","width":"300","style":"height: 194px; width: 250px;","class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]]

 

Táto fotografia bola však len jednou z mnohých, ktoré sa ľudia neskôr snažili prezentovať ako skutočnú fotografiu Nessie. Veľký ohlas zaznamenala práve fotka z novín z roku 1934, kde vidieť hlavu a krk Nessie. O 60 rokov neskôr sa v rovnakom periodiku traja muži priznali, že slávna fotka je podvrh a Nessie je nastrčená rekvizita, ktorú umiestnili do vody.

Či už však Lochnesska existuje alebo nie, určite sa dobre zabáva na šialenstve, aké ju desaťročia sprevádza.

Zdroj: livescience.com