Z menisku mal byť nádor. No druhý lekár rodičov upokojil

Keď sa 11- ročná Nina (meno je kvôli zachovaniu anonymity zmenené) začala sťažovať, že ju bolí pravé koleno, rodičia si spočiatku mysleli, že len dlho kľačala pri psovi, s ktorým sa hrala. No potom jej takmer rok v kolene pukalo vždy, keď ho zohla. „Začalo ju opäť bolieť, najmä keď sa namáhala a tiež k večeru. Ráno ju nikdy nebolelo,“ spomína jej mama.

Lekár si najprv myslel, že by Nina mohla mať poranený meniskus, to ale vylúčila magnetická rezonancia. Ďalšia diagnóza znela hrozivejšie – benígny, teda nezhubný nádor kosti. „Pochopiteľne nás to s mužom vystrašilo, Ninin pediater si však vyžiadal aj CT vyšetrenie. Na základe neho sa priklonil ku kostnému fibrómu,“ pokračuje.Druhý názor upokojil

Snímka: Diagnose Me
Keďže si chceli byť úplne istí tým, čo ich dcére je, využili online platformu Diagnose Me, cez ktorú oslovili zahraničného odborníka. „Poslali sme CT a MRI snímky pediatrickému rádiológiovi do Spojených štátov. Doktor John Blickman na naše veľké uľahčenie vylúčil, že by to bolo niečo vážne a nádor vylúčil,“ vysvetľuje matka dievčaťa. Odporučil, aby Nina na čas nešportovala a vyhýbala sa namáhavým aktivitám. Liečbou mali byť len analgetiká, ak by sa ťažkosti nezlepšili. „Deti nie sú malí dospelí. Preto je pediatrická rádiológia jedinečná – zahŕňa v sebe kombináciu znalostí z pediatrie, zobrazovacích techník a rizík, ktoré so sebou môže priniesť radiácia,“ upozorňuje spomínaný doktor Blickman (na snímke).

Viac hláv, viac rozumu, hovorí príslovie a ukázalo sa, že v tomto prípade to platilo. K výsledkom doktora Blickmana sa neskôr priklonil aj ďalší lekár na Slovensku, ktorého rodičia oslovili. Po niekoľkých mesiacoch bolesti postupne ustúpili. „Sme veľmi radi, že sme sa neuspokojili s prvotnou diagózou. No najmä, že sa nepotvrdila,“ uzatvára Ninina mama.

Viac o platforme Diagnose Me sa dozviete TU. Prečítajte si aj ďalšie príbehy pacientov - Martina, ktorý sa vyhol operácii a Igora, ktorý si lieči boľavý chrbát.