Železná opona stále stojí. V hlavách zvierat

Hoci takzvaná Železná opona je už viac ako dve desaťročia minulosťou, zostáva zafixovaná v správaní zvierat. Vedci v národnom parku Šumava sedem rokov sledovali správanie tamojších jeleňov. Zistili, že zvieratá sa stále vyhýbajú miestam v pohraničí, kde kedysi boli zátarasy z ostnatého drôtu.  A to napriek tomu, že hranice, a teda aj lesné revíry, sú už veľmi dlho bez akýchkoľvek prekážok. 

Pripomeňme, že na hraniciach počas Studenej vojny zastrelili niekoľko sto ľudí pri pokuse o útek. Medzi obeťami streľby či elektrinou napustených ostnatých drôtov bolo aj mnoho zvierat. Tie si to očividne zapamätali.
Vedci zvieratá sledovali pomocou obojkov s vysielačkou. Zistili zaujímavé skutočnosti. Hoci priemerný vek jeleňa je 15 rokov, takže ani najstaršie jedince si zátarasy nemôžu pamätať, jelene sa správajú, akoby tam stále boli. Podobný prieskum robili aj vedci a lesníci na nemeckej strane v Bavorskom lese. Zvieratá si zachovávajú zvyky svojich rodičov. ƒ
„Jelene na českej strane Šumavy chodia presne do miest, kde predtým stáli drôty, ktoré boli pred štátnou hranicou. Rovnako je to s nemeckými," popisuje Pavel Šustr, vedúci výskumu.
V praxi to znamená, že kým nemecké jelene chodia aj na české územie, české sa striktne držia svojho rajónu. Vyzerá to, že povedomie o nebezpečnom území si odovzdávajú z generácie na generáciu.

Zdroj: theguardian.com, npsumava.cz