Viac ako storočie vyhynutý druh zebry oživili vedci
StoryEditor

Vedci oživili zebru, ktorá bola vyše sto rokov vyhynutá

18.02.2016, 08:36
Autor:
ČTKČTK

Podobajú sa zebry, ktoré prišli o časť svojich pruhov. Zebry kvaga vyhynuli pred viac ako sto rokmi, pretože sa stali obeťou lovcov. Avšak vedci teraz tento druh v Juhoafrickej republike oživujú, píše agentúra AFP.

V jednom prekrásnom údolí dve hodiny jazdy od Kapského Mesta môžu turisti stretnúť tieto zvieratá, ktoré vyzerajú, akoby práve vystúpili z knihy rozprávok. Majú čierne a biele pruhy od ňufáka po brucho a vzadu jednotnú svetlú srsť.

Je to kvaga, poddruh zebry. Tieto zvieratá v 19. storočí z prírody vymizli, lebo ich zmasakrovali v koloniálnom období lovci. Posledná kvaga zahynula v amsterdamskej zoologickej záhrade v roku 1883.

Malé stádo napoly pruhovaných zvierat je plodom práce hŕstky vedcov. Tí 30 rokov rozmnožovali zebry, ktoré boli menej pruhované ako ostatné, aby sústredili potrebné gény. Piata generácia je vo všetkých bodoch podobná zebre kvaga.

"Snažili sme sa v malom meradle opraviť ekologickú škodu, aby sme mohli opäť uvidieť toto pekné zviera, ktoré kedysi v Juhoafrickej republike žilo," vysvetľuje profesor klinickej biochémie na penziu Eric Harley.

Projekt začal dnes už zosnulý expert na prírodnú históriu Reinhold Rau, ktorý dal analyzovať vzorky kože zebier kvaga z Juhoafrického múzea v Kapskom Meste. Zistil, že DNA tohto zvieraťa je rovnaká ako pri zebre stepnej, až na génovú mutáciu spôsobujúcu odlišné pruhovanie - podobne, ako je tomu v prípade rozdielnej farby očí u ľudí - a rozhodol sa, že zebru kvaga oživí.

Kritika na seba nedala čakať. Niektorí experti na biológiu v tom vidia marketingový ťah a zbytočné zasahovanie do prírody.

"Nie je to genetické inžinierstvo," obhajuje sa profesor Harley. "Neklonujeme, nerobíme transfery embryí ... Ide o obyčajný projekt selektívnej reprodukcie. Keby išlo o iný živočíšny druh, nemala by táto myšlienka žiadny zmysel a bola by neospravedlniteľná," dodáva.

Pre upokojenie kritikov boli nové zvieratá oficiálne pomenovan Rauova kvaga, aby sa odlíšili od svojich vyhynutých predkov.

Keď vychádza slnko v súkromnej rezervácii Elandsberg a keď stáda prechádzajú údolie Riebeek, sprievodca návštevníkom ukazuje: "Tu sú pakone, tam antilopy skákavé a antylopy a tamto kvaga."

Sprievodca, riaditeľ programu a manažér farmy Mike Gregor uvádza, že do projektu je zahrnutých celkom 100 zebier, z ktorých šesť zo štvrtej a piatej generácie možno považovať za skutočných zástupcov vyhubeného zvieraťa.

"Takéto druhy projektov vždy vyvolávajú polemiky. Nikdy sa všetci vedci nezhodnú na tom, čo je správne," podotýka.

Aký je rozdiel medzi zebrou kvaga a stepnou zebrou? Prvá nemá pruhovanie na zadnej časti a jej srsť je hnedšia, vysvetľuje Eric Harley. "Kvaga sa každopádne vracia. Projekt je mimoriadne úspešný," hovorí.

"Rozhodne nerobíme to, že by sme vyberali zebry, ktoré majú atraktívne farby, ako sa deje na iných miestach. Výsledkom sú potom podivuhodné sfarbenia zvierat, ktoré môžu vyzerať zaujímavo, ale väčšina ochrancov životného prostredia má pre takú prax len pohŕdanie," zdôrazňuje.

Zebry kvaga, ktoré sa vyskytujú v údolí Riebeek, tiež neboli podrobené zásahom, ktoré by umožňovali zrod takýchto zvierat, aké vznikajú krížením zebier s koňmi či s oslami. Takéto hybridné stvorenia sú väčšinou neplodné. Avšak zebry kvaga 21. storočia sa podľa očakávania budú rozmnožovať.

01 - Modified: 2024-04-15 19:49:17 - Feat.: - Title: Vo svetových oceánoch hromadne belejú koraly, škodia im klimatické zmeny. Tepelný stres ovplyvňuje aj ryby 02 - Modified: 2024-04-11 12:42:54 - Feat.: - Title: Jean-Michel Jarre vystúpi v Bratislave zadarmo s Brianom Mayom. Naše hlavné mesto bude na okamih najinteligentnejším na Zemi 03 - Modified: 2024-04-02 11:09:59 - Feat.: - Title: Aj obyčajní smrteľníci majú superschopnosti. Tieto sú najznámejšie, niektoré z nich dokážeš získať tréningom aj ty 04 - Modified: 2024-03-30 09:30:00 - Feat.: - Title: Toto je bezkonkurenčne najdrahšia látka na našej planéte. Jediný gram sa predáva za 140 miliónov 05 - Modified: 2024-03-29 12:30:00 - Feat.: - Title: Topiaci sa polárny ľad spomaľuje rotáciu Zeme. Môže mať následky na samotné meranie času
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
19. apríl 2024 07:58