Britániu čaká odliv mozgov. Takmer polovica vedcov zvažuje odchod do inej krajiny

Zmätok, neistota a obavy. To teraz zažíva štruktúrny biológ Stephen Curry na londýnskej Imperial College. Podobne, ako mnoho jeho kolegov, sa bojí, aké budú dôsledky brexitu na medzinárodných projektoch, aj na vedu vo Veľkej Británii. Tá je asi z desatiny živená zdrojmi z únie, podľa denníka The Guardian tak hrozí strata asi miliardy libier ročne.

„Je to zlá správa pre britskú vedu i celú Britániu. Vede sa darí tam, kde prúdia myšlienky aj ľudia bez obmedzenia a sú otvorení spolupráci,“ povedal sir Paul Nurse, držiteľ Nobelovej ceny a niekdajší prezident Kráľovskej spoločnosti, ktorý vedie Crickov inštitút. Do neho plánoval priviesť najlepšie mozgy zo sveta i Európy, ale víza či povolenia sťažia jeho plány.

Nie je to len tak nejaké „eurohujerovské“ strašenie, ale pravdepodobne reálne bolestivý dopad na Veľkú Britániu. Tamojší základný výskum patrí k tomu najlepšiemu na svete - podľa rebríčka Nature Index je v top výsledkoch na štvrtom mieste. Británia za to vďačí aj astronomickým peniazom tečúcim v uplynulých rokoch zo vzďaľujúceho sa Bruselu.

Májová analýza spoločnosti Digital Science zistila, že za poslednú dekádu išlo napríklad na britský výskum rakoviny asi 40 percent peňazí z EÚ. Počítačové vedy, ktoré majú podľa vlády rozhýbať ostrovné hospodárstvo, získali v tom istom období z Bruselu miliardu libier čiže tretinu odborového rozpočtu.

Aké granty získala Británia od Európskej rady pre výskum (ERC)?
Ide o financovanie prelomového výskumu, ktoré udeľuje Európska výskumná rada:

Štartovné ERC granty: 636 z celkového počtu 3065 (21% - prvé miesto v EÚ)
Konsolidačné ERC granty: 214 z celkového počtu 986 (22% - prvé miesto v EÚ)
Pokročilé ERC granty: 447 z celkového počtu 1901 (24% - prvé miesto v EÚ)

Najviac ohrozené britské obory
Disciplíny, ktoré sa percentuálne najviac spoliehajú na výskumné peniaze od EÚ. (podľa výsledkov súťaže o britské granty a granty EÚ z rokov 2006 až 2015):

43,13% - Pedagogika a vzdelávanie
38,96% - Právo a legislatíva
36,07% - Filozofia, etika a náboženstvo
33,78% - Environmentálne vedy
33,76% - Informatika a počítačové vedy

„Najzávislejšie“ univerzity od Bruselu
(s najvyšším podielom financovania vedy od EÚ):

91,35% - Southampton Solent University
91,06% - University of Bedfordshire
76,25% - Teesside University
74,70% - Anglia Ruskin University
71,83% - Coventry University