Dlhé sledovanie televízie môže podľa vedcov ohroziť náš život

Dlhé sledovanie televíznych programov môže viesť k zvýšenému riziku úmrtia na krvnú zrazeninu v pľúcach, vyplýva to podľa portálu BBC z novej štúdie japonských vedcov.

Výskumníci pozorovali divácke návyky u 86-tisíc ľudí medzi rokmi 1988 a 1990 a v nasledujúcich 19 rokoch monitorovali ich zdravotný stav. Zlá správa pre televíznych fanúšikov je, že podľa výsledkov výskumu každé dve hodiny sledovania televízie denne naviac zvyšujú riziko fatálnej pľúcnej embólie o 40 percent.

Ľudia, ktorí sa pozerajú na televíziu päť a viac hodín denne, majú viac ako dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že na túto chorobu zomrú, než tí, ktorí sledujú televíziu menej ako 2,5 hodiny. Bádatelia varujú predovšetkým pred sledovaním dlhých televíznych seriálov, keď niektorí diváci doslova hltajú jeden diel za druhým. Pľúcna embólia je spôsobená upchatím krvného riečišťa v pľúcach najčastejšie z dolných končatín. Spolupodieľa sa na nej však aj mnoho ďalších faktorov.

Ako prevenciu vedci odporúčajú ísť na prechádzku a pretiahnuť sa každú hodinu, keď sledujete televízne programy. Alebo si ísť zahrať hru Pokémon GO, čo je nová a stále obľúbenejšia hra nielen medzi deťmi, kedy hráč musí pri love fantazijných tvorov na svoj mobil vyraziť von a nachodit niekoľko kilometrov. Štúdia bola vykonaná však ešte predtým, ako sa rozšírili a stali obľúbenými mobily a ďalšie moderné technické prístroje. Preto by bolo podľa vedcov užitočné vykonať ďalší výskum a zistiť, či nepredstavujú pre zdravie človeka dokonca ešte väčšiu hrozbu ako televízia.