Desivý scenár: Takto bude Zem vyzerať o 100 rokov. Ak budeme mať šťastie

V súčasnosti už sme si plne vedomí toho, že naša planéta je na tom z hľadiska globálneho otepľovania zle. Ale teraz sa dá s istotou povedať, že veľmi zle, domnieva sa stránka Iflscience.com.

Je pravdepodobnosť, že 2016 bude najteplejším rokom vôbec odkedy vykonávajú merania, čo nás posúva nebezpečne blízko k + 1,3 stupňov Celzia, rizikovému stupňu oteplenia planéty, ktorý vytýčili svetoví klimatológovia.

Takto bude pravdepodobne náš svet vyzerať do 100 rokov...

​"Neexistuje žiadna možnosť zastavenia globálneho otepľovania," hovorí Gavin Schmidt, riaditeľ klimatologického Goddardovho inštitútu NASA pre vesmírne štúdie novinám Business Insider. "Všetko, čo sa doteraz stalo, je vpísané do systému."

To znamená, že aj keby emisie oxidu uhličitého od zajtrajška klesli na nulu, ľuďmi riadené zmeny klímy by sa naďalej po stáročia prejavovali. A ako všetci vieme, emisie sa od zajtrajška nezastavia. Takže kľúčovou vecou podľa Schmidta je teraz spomaliť zmeny klímy na maximálnu možnú úroveň, na ktorú sa zároveň budeme vedieť takpovediac bezbolestne adaptovať.

Práve v týchto dňoch v New Yorku OSN rokuje o ratifikovaní Parížskej dohody proti klimatickej zmene, ktorú v apríli 2016 podpísali členské štáty EÚ a teraz ju majú zapracovať do svojich zákonov. Dohoda už v stredu prevýšila potrebný počet 55 ratifikácií, ale krajiny, ktoré sa k nej oficiálne pripojili, nie sú pôvodcami minimálne 55 percent globálnych emisií tzv. skleníkových plynov, čo je ďalšou podmienkou toho, aby dohoda vstúpila do platnosti.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.