Nadmerné používanie internetu vedie k psychickým poruchám. Varujú vedci

Mladí ľudia, ktorí trávia nadmerné množstvo času online, môžu častejšie trpieť depresiami, pocitmi úzkosti, poruchami pozornosti a hyperaktivitou, píše health.com.

Nová kanadská štúdia ukazuje, že čas strávený online vedie k ťažkej závislosti na internete, ktorá môže byť podhodnocovaná.  Smartfóny a tablety sa už stali neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti. „Navyše sa za posledné dve dekády radikálne zmenilo aj využívanie internetu, viac ľudí pracuje online, média sa streamujú a vznikli sociálne siete,“ upozornil na pretlak internetu vedúci autor štúdie Michael Van Ameringen. Doktor Van Ameringen je profesorom psychiatrie a neurológie na McMaster University.

"Zistili sme, že ľudia závislí na internete majú podstatne väčšie ťažkosti zvládať bežné každodenné činnosti, vrátane domácich prác, školských a pracovných povinností a spoločenských aktivít,“ hovorí doktor Van Ameringen. Takisto prejavujú problémy s plánovaním a riadením času, schopnosťou koncentrácie a ovládaním svojej impulzívnosti.

Zdroj: Flickr

​Ako závažný problém riešiť? Výskumníci radia obmedziť používanie telefónov na surfovanie na internete ako aj používanie sociálnych sietí. Namiesto týchto spôsobov komunikácie odporúčajú rozprávať sa a nadväzovať osobné kontakty a nevirtuálne vzťahy.