Nobelovu cenu za lekárstvo získal Japonec Ósumi za výskum autofágie

Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo získal Japonec Jošinori Ósumi za výskum autofágie, teda procesu, keď bunky požierajú časť svojho obsahu a zbavujú sa tak nežiaducich komponentov, napríklad baktérií. Meno 71-ročného laureáta oznámil štokholmský Karolinský inštitút.

Inštitút uviedol, že Ósumiho ocenil za "vynikajúce experimenty" z 90. rokov minulého storočia týkajúce sa recyklačného mechanizmu buniek zvaného autofágia. Zle fungujúci proces autofágie je spájaný s množstvom rôznych ochorení, vrátane Parkinsonovej choroby, cukrovky či rakoviny, oznámil Karolinský inštitút.

Hoci tento koncept bol známy už viac ako 50 rokov, "jeho zásadný význam pre fyziológiu a lekárstvo bol odhalený až po výskume Jošinoriho Ósumiho z 90. rokov", konštatoval inštitút.

Na Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo bolo tento rok nominovaných 273 kandidátov.

Vyhlásením Nobelovej ceny za medicínu sa začal týždeň, počas ktorého bude tiež ohlásená v utorok cena za fyziku, v stredu cena za chémiu a v piatok za mier. Budúci pondelok sa potom svet dozvie meno laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu a vo štvrtok 13. októbra meno držiteľa Nobelovej ceny za literatúru.

Na vyznamenaných okrem finančnej čiastky vo výške ôsmich miliónov švédskych korún (831 000 eur) čaká aj účasť na tradičnom slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa uskutoční v deň výročia úmrtia Alfreda Nobela 10. decembra. Nobelova cena za mier sa bude odovzdávať v nórskom hlavnom meste Osle, ceny za lekárstvo, ekonómiu, fyziku, chémiu a literatúru v Štokholme.