Mávate ráno po párty vlčí hlad? Tu je vedecká odpoveď prečo

A niekedy sa k tomu pridruží aj intenzívny hlad. Prečo?

Odpoveď je vcelku prostá a logická. "Metabolické spracovanie alkoholu môže meniť rovnováhu cukru v krvi tým, že vyčerpá svoje úložisko glykogénu alebo sacharidov," hovorí americký gastroenterológ Nitin Kumar pre magazín Prevention.

A na čo slúži v našom tele glykogén? Je preferovaným zdrojom energie nášho tela. Takže potom, čo ho telo použilo na odbúranie alkoholu, začne signalizovať, že ho má nedostatok a potrebuje prijať ďalší.

Preto inštinktívne prahneme po potravinách evokujúcich vysoké dávky sacharidov a cukru, ale aj napríklad po slaných veciach - a to zase vplyvom dehydratácie organizmu. "Odvodnenie tela môže spôsobiť chuť na slané," hovorí Kumar.

Preto by sme "po opici" najradšej zhltli zopár palaciniek alebo plátkov slaniny ako zeleninový šalát.

A koľko môžeme vypiť, aby sme na druhý deň neboli extrémne hladní? Štúdia tvrdí, že to závisí od miery našej tolerancie alkoholu aj rýchlosti metabolizmu. U niekoho sa na nasledujúcom dni môže odraziť aj jeden drink, u niekoho až tri a viac.

"Tak či onak, aj popíjanie vody a nealkoholických nápojov vám môže pomôcť lepšie prežiť nasledujúce ráno a dopoludnie, ale skôr dopomôže zníženiu dehydratácie a teda aj vašej túžby po slanom jedle," hovorí dietologička Isabel Smith.

Ak sme si večer neodpustili alkoholické nápoje, na druhý deň by sme mali voliť potraviny s vysokým obsahom bielkovín a zdravých tukov. "Proteíny a nenasýtené mastné kyseliny pomáhajú vyvážiť hladinu cukru v krvi a zvyšujú pocit sýtosti," hovorí Smith.