Supermesiac rozžiari dnešnú noc. Kedy a kde ho bude vidieť na Slovensku najlepšie?

Mesiac sa astronomickými procesmi v pondelok 14. novembra dostane extrémne blízko k Zemi a tak bude pôsobiť vizuálne omnoho väčší, pričom naposledy sa v takejto blízkosti nachádzal pred 68 rokmi, 14. novembra v roku 1948.

Pozrite si fotografie obrovského Mesiaca z iných častí našej planéty:

​Mesiac sa dnes z nášho pohľadu zároveň stane až o 14 percent rozľahlejším a o 30 percent jasnejším než býva inokedy. Ďalšia príležitosť vidieť ho v tejto podobe príde až 25. novembra 2034, informuje NASA.

A kedy bude toto nebeské divadlo najlepšie sledovať? Máme šťastie, lebo výnimočný mesiac budeme na našom území môcť naplno obdivovať kedykoľvek si v noci zmyslíme.

"Bude krásna arktická noc, a dobrá viditeľnosť bude prakticky po celý čas. Samozrejme, čím hlbšie v noci, tým lepšie a ideálne ďalej od Bratislavy, aby to nenarúšal svetelný smog," odporučil pre Hospodárske noviny slovenský meteorológ Peter Jurčovič.

​Niektoré splny sú zo Zeme zdanlivo väčšie preto, že Mesiac obieha okolo Zeme po mierne elipsovej dráhe a keď je k Zemi bližšie (jav sa nazýva "prízemie") a zároveň čím dlhšie je v tejto pozícií v období splnu, tým väčší ho na oblohe vidíme.

Splnom v čase, keď je mesiac na "prízemí", hovoríme "supersplny" či "supermesiace". A ten dnešný im bude tróniť.