Hawking varuje ľudstvo pred vyhynutím: Musíme opustiť Zem

Slávny teoretický fyzik a kozmológ Stephen Hawking načrtol znepokojujúci obraz budúcnosti ľudstva.

„Kvôli budúcnosti ľudstva musíme napredovať ďalej do vesmíru,“ povedal 74-ročný profesor na pôde debatnej spoločnosti Oxford Union, píše portál Independent.

„Nemyslím si, že prežijeme ďalších tisíc rokov bez toho, aby sme opustili našu krehkú planétu,“ dodal Hawking.

Slávny profesor však vyjadril aj nádej. Za posledných 50 rokov podľa neho ľudstvo urobilo veľký pokrok a zásadne zmenilo obraz o vesmíre, ktorý máme.

„Skutočnosť, že my ľudia, ktorí sú sami obyčajnými elementárnymi časticami prírody, sme boli schopní dostať sa tak blízko k pochopeniu zákonov, ktoré riadia nás a vesmír, je určite úspech,“ povedal Hawking.

Nebolo to prvýkrát, čo Stephen Hawking vyjadril tento svoj názor. K snahe o vybudovanie ľudského osídlenia mimo Zeme vyzýva dlhodobo na rôznych fórach.

Že sa ľudstvo musí čo najskôr odpútať od Zeme a stať sa medziplanetárnym druhom, tvrdí aj známy miliardár a vizionár Elon Musk. Rovnako ako Hawking sa obáva o budúcnosť našej rasy a myslí, si, že na Zemi nám hrozí vyhynutie.

Naša planéta zažila už päť masových vymieraní spôsobených katastrofami. Či už ide o náraz veľkého asteroidu, masívne sopečné výbuchy alebo iné apokalyptické udalosti. Musk sa obáva ďalšej takejto katastrofy, ktorá by mohla byť pre ľudstvo fatálnou.

Práve preto sa prostredníctvom svojej spoločnosti SpaceX Musk snaží vybudovať´ľudskú kolóniu na Marse.

Koncom septembra Musk predstavil plán, ako osídliť červenú planétu. Prvých ľudí by chcel na susednú planétu dostať v roku 2024. Ide však o optimistický scenár.