StoryEditor

Chcete si zvýšiť inteligenciu aj sebadôveru? Začnite hrať na hudobný nástroj

21.11.2016, 23:00
Autor:
ČTKČTK

Ak milujete tanec, neznamená to len, že máte ako spaľovať kalórie. Pohyb pri zvuku hudby nepomáha len telu, aby zostalo zdravé a pružné, ale to isté robí aj s vašim mozgom. Kto tancuje, rozvíja rôzne časti mozgu.

Podobne sa však mozog udržuje v kondícii aj v prípade, že hodiny cvičíte na klavír, husle či gitaru. Je to totiž práve hudba, ktorá zostáva určujúcim faktorom pri oboch činnostiach, hoci sa od seba tak veľmi líšia. Vplyv hudby na činnosť mozgu ukázal nedávny výskum učinený na Montrealskej univerzite. Koordinovala ho talianska vedkyňa Chiara Giacoso z Univerzity života a zdravia San Raffaele v Miláne.

Reakcie sa rôznia
Na rozdiel od toho, čo sa usudzovalo na základe predošlých výskumov, táto štúdia ukazuje, že tanec a cvičenie na nejaký hudobný nástroj pôsobia na rôzne časti mozgu. Vedci použili sofistikované nástroje zobrazovania mozgu, aby hodnotili reakcie bielej hmoty mozgovej po štúdiu tanca a hry na hudobný nástroj.

"Pozorovali sme, že medzi tým, kto tancoval, a tým, kto hral, ​​boli hlboké rozdiely, pokiaľ ide o bielu hmotu. Zapojené boli aj spoje, ktoré regulujú zmyslové vnímanie a motorickú činnosť, a to už od prvých fáz aktivity," uviedla Chiara Giacoso. 

Tanec vlákien
Ľudia, ktorí tancovali, vykazovali široké spojenie skupín vlákien, ktoré spájajú dve mozgové hemisféry v oblastiach regulujúcich senzitívne a motorické procesy. Naopak ľudia, ktorí hrali na hudobný nástroj, mali mozgové vlákna viac koncentrované a viac navzájom poprepájané, ale stále na rovnakých nervových dráhach.

"Výsledky ukazujú, že pri štúdiu tanca a hudby môže byť mozog zapojený iným spôsobom, ako to býva zvyčajne. To je ale pochopiteľné. Ten, kto tancuje, si precvičuje celé telo, ktoré je zastúpené na úrovni mozgovej kôry. A ten, kto hrá na hudobný inštrument, sa učí sústreďovať pozornosť na špecifické časti organizmu, ako sú ruky, prsty či ústa. Ich zastúpenie v mozgu je veľmi obmedzené, s následným efektom na vlákna, ktoré sa utvárajú," uvádza profesorka Giacoso.

Blahodarná hudba
Tento výskum je ďalším prínosom k poznaniu, ako pozitívne pôsobí hudobná prax na psychickú a telesnú stránku jedinca. Tento vzťah je dôležité pestovať už od útleho veku vzhľadom k tomu, že hudba môže mať skutočne významnú funkciu pri vývoji detí. Výskum realizovaný pred niekoľkými rokmi ukázal, že rytmus hudby môže pomáhať srdcu, aby tĺklo pravidelne.

Ďalšie štúdie ukázali, že už po troch rokoch štúdia hry na hudobný nástroj majú študenti lepšie vyjadrovacie schopnosti a uvažovanie. A ako keby to nestačilo: zistilo sa, že tým, ako študent pokračuje v štúdiu hudby, ľahšie sa učí. Navyše štúdium hudby zvyšuje inteligenciu, zlepšuje študijné výsledky, zvyšuje sebadôveru a schopnosť zapájať sa do spoločnosti.

01 - Modified: 2024-04-24 13:33:54 - Feat.: - Title: Cvičiť ráno, alebo večer? Pri obezite hrá načasovanie rolu, hovoria odborníci. Pomôžeme ti nakopnúť tvoje zdravie 02 - Modified: 2024-04-24 09:13:53 - Feat.: - Title: Posilníte si svalstvo, podporíte pevnejšie zdravie a spálite kalórie: Vyskúšajte tento štýl chôdze 03 - Modified: 2024-04-24 09:00:00 - Feat.: - Title: 11-ročné dievča objavilo milióny rokov starú fosíliu. Vedci sa domnievajú, že patrí najväčšiemu plazovi, aký kedy obýval planétu 04 - Modified: 2024-04-23 12:30:00 - Feat.: - Title: Konečne vieme, čo sa nachádza vo vnútri Mesiaca. Pomôže nám to lepšie pochopiť históriu celej slnečnej sústavy 05 - Modified: 2024-04-23 07:50:30 - Feat.: - Title: Vedci omylom spôsobili, že myši narástol ďalší pár nôh namiesto genitálií. Skúmali rastový gén
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
25. apríl 2024 04:14